21. 09. 2021 13:19 | LONDÝN/TASR

Scotland Yard obvinil tretieho Rusa v prípade otravy ruského agenta Skripaľa

Ide o príslušníka ruskej vojenskej tajnej služby známej pod skratkou GRU.

Britská polícia zverejnila ďalšie videozáznamy s podozrivými z otravy Skripaľa
Britská polícia zverejnila ďalšie videozáznamy s podozrivými z otravy Skripaľa

Britská polícia v utorok oznámila, že obvinila tretieho podozrivého Rusa z útoku nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Anglicku z roku 2018. Informáciu priniesla tlačová agentúra AP.

Londýnska Metropolitná polícia nazývaná aj Scotland Yard uviedla, že podľa presvedčenia prokuratúry existuje dostatok dôkazov na obvinenie muža, známeho pod menom Sergej Fedotov, z plánovania vraždy, z pokusu o vraždu, vlastnenia a použitia chemickej zbrane a zo spôsobenia ťažkej ujmy na zdraví.

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali terčom útoku nervovoparalytickou látkou v anglickom meste Salisbury v roku 2018. Britské úrady vyhlásili, že tento čin bol takmer určite schválený na „vysokej úrovni ruského štátu“. Moskva tieto obvinenia rázne odmietla.

Britská polícia uviedla, že má dôkazy, že „Sergej Fedotov“ je falošné meno Denisa Sergejeva, príslušníka ruskej vojenskej tajnej služby známej pod skratkou GRU. 

Na snímke, ktorú vydala Metropolitná polícia v utorok 21. septembra 2021, pózuje muž známy pod menom Sergej Fedotov.
Na snímke, ktorú vydala Metropolitná polícia v utorok 21. septembra 2021, pózuje muž známy pod menom Sergej Fedotov. Foto: TASR/Metropolitan Police via AP