22. 09. 2021 11:09 , článok bol aktualizovaný 22. 09. 2021 13:14 | MADRID/jh

VIDEO: Láva na španielskom ostrove La Palma pohlcuje luxusné vily jednu po druhej

Láva pomaly postupuje k moru, čo predstavuje ďalšie nebezpečenstvo.

Láva pohlcuje vilu na španielskom ostrove La Palma
Láva pohlcuje vilu na španielskom ostrove La Palma Foto: Profimedia
Láva pohlcuje domy na ostrove La Palma
Láva pohlcuje domy na ostrove La Palma
Láva pohlcuje domy na ostrove La Palma

Nedeľný (19. 9.) výbuch sopky Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma mení jedno z obľúbených miest Kanárskych ostrovov na čiernu horúcu masu. Láva sa pomaly približuje k moru a pohlcuje jeden dom za druhým.

Úrady museli z ostrova evakuovať už okolo 6000 obyvateľov vrátane 500 turistov. Láva sa už rozprestiera na území 154 hektárov a zničila najmenej 185 budov, vrátane luxusných víl a stanice satelitného programu EÚ Copernicus.

 

Na ostrove v noci na utorok (21. 9.) zaznamenali štyri zemetrasenia s magnitúdou do 3,8. Na sopke sa podľa úradov vytvoril ďalší otvor, cez ktorý uniká láva. Tá ohrozuje ďalšie sídla na ostrove.

Na ostrov pricestoval španielsky premiér Pedro Sánchez. Uviedol, že situáciu majú zatiaľ pod kontrolou. Úrady pozorne monitorujú požiare, ktoré vznikajú od valiacej sa lávy. Na pomoc nasadili vojenskú aj civilnú stráž. „Láva ničí všetko, čo jej stojí v ceste,“ uviedol pre španielsku televíznu stanicu TVE s tým, že mnoho ľudí sa nebude môcť dlho vrátiť do svojho domova.

Výbuch sopky si zatiaľ nevyžiadal obete. Vulkanológovia sopku monitorovali niekoľko dní pred výbuchom. Ako uviedla BBC, odborníci odhadujú, že láva sa dostane k pobrežiu mora.

Láva v uliciach na ostrove La Palma
Láva v uliciach na ostrove La Palma Foto: TASR/AP
 

Ďalšie nebezpečenstvo na obzore

Cumbre Vieja naposledy vybuchla pred 50 rokmi (1971). Predtým zaznamenali rozsiahlu vulkanickú činnosť aj v roku 1949. Vedci teraz pozorne monitorujú tok lávy, ktorá sa približuje k moru. Hlavným dôvodom je chemická reakcia, ktorá vzniká pri kontakte so slanou vodou a ktorá podľa úradov môže vytvárať výbuchy a emisie škodlivých plynov.

Vulkanológ José Mangas uvádza, že do ovzdušia by sa uvoľnili škodlivé plyny, čo by podľa jeho slov predstavovalo nebezpečenstvo pre obyvateľov ostrova. Tieto plyny môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. „Keď sa priblížite k oblasti mora, kde steká tekutá láva, pocítite svrbenie v nose a hrdle, pretože dýchate plyny, ktoré sa odparili z morskej vody, ktorá obsahuje chlór, sírany a podobne,“ dodáva.

Na ostrove La Palma žije 85-tisíc ľudí. Je to jeden z ôsmich ostrovov Kanárskych ostrovov.

V súčasnosti sa nedá predpovedať, ako dlho bude sopečná erupcia trvať. Ostatná erupcia na La Palma v roku 1971 trvala niečo vyše troch týždňov. Zatiaľ posledná sopečná erupcia na Kanárskych ostrovoch v roku 2011 trvala päť mesiacov.

Láva pohlcuje domy na ostrove La Palma
Láva pohlcuje domy na ostrove La Palma Foto: TASR/AP
 

Výbuch sopky môže trvať tri mesiace

Výbuch sopky Cumbre Vieja a jeho následky môžu trvať 84 dní, podľa agentúry AP vyhlásili v stredu odborníci.

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov na tomto španielskom súostroví, po ktorých tak ako po najnovšej erupcii nasledovali obrovské prúdy lávy a dlhotrvajúca seizmická činnosť.

Urýchlené evakuácie pomohli zabrániť obetiam sopečného výbuchu, hoci škody na domoch, infraštruktúre a poľnohospodárskej pôde sú značné.

Pohotovostné služby na ostrove sa v utorok večer pokúsili odvrátiť časť lávy pomocou čelných nakladačov, aby vyčistili cestu pre rozžeravené kamene, ktoré mali nasledovať. Záchranári dúfali, že takto kamene presmerujú preč od nehnuteľností. Predstavitelia povedali, že nevedia, či to zaberie.

Sopka každý deň vychrlí 8000-10 500 ton oxidu siričitého, ktorý nepriaznivo postihuje pľúca, upozornil vulkanologický ústav.

 ERUPCIÓN FISURAL EN LA PALMA 19/09/2021 La lava haciendo estragos en una casa en La Palma Con autoría desconocida

ERUPCIÓN FISURAL EN LA PALMA 19/09/2021 La lava haciendo estragos en una casa en La Palma Con autoría desconocida

Uverejnil používateľ GEVolcan Nedeľa 19. septembra 2021