22. 09. 2021 11:42 | WASHINGTON/tvnoviny.sk

VIDEO: Scéna ako z Divokého západu. Na hraniciach USA odháňajú migrantov bičom

Správanie strážnikov odsúdil Biely dom.

Záber z videa.
Záber z videa. Foto: reprofoto: Reuters

Kovbojský klobúk, jazdecké sedlo a k tomu bič. Američanov pobúrili zábery pohraničníkov, ktorí pri rieke Rio Grande odháňajú haitských migrantov.

Tisíce z nich sa totiž snažia dostať do USA. Vodní hladinu mnohí z nich prekonávajú tam a späť, pretože sa do Mexika vracajú pre zásoby vody a potravín. Tie totiž v improvizovanom tábore pod mostom na americkej strane nemajú.

Na záberoch agentúry Reuters je zrejmé, že sa im v tom pohraničníci snažia zabrániť tak urputne, že sa niektorí pri tom vžili do hrdinov z Divokého západu.

Na koňoch a v kovbojských klobúkoch nadchádzajú na ľudí vo vode a v rukách majú šnúry podobné biču či lasu, s ktorými pred utečencami švihajú.

Jeden muž preto padá späť na dno. Čoskoro vstane a skúša to znova, avšak jazdec na koni mu pred tvárou znovu zamáva bičom. Niektorí migranti však práve vďaka tomu prekĺzli okolo, iní sa pokúsili prebrodiť sa riekou v hlbších miestach.

 

Správanie strážnikov odsúdil Biely dom, náčelník pohraničníkov Raul Ortiz uviedol, že incident vyšetrujú. Chce sa uistiť, že nedošlo k žiadnemu neprijateľnému správaniu zo strany bezpečnostných zložiek.

Minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas odhaduje, že úrady denne vypravia jeden až tri repatriačné lety.

Celkom sa pod mostom zhromaždilo až 12-tisíc ľudí, zhruba polovicu z nich však už Američania deportovali.