22. 09. 2021 12:20 | PRAHA/TASR

Českého prezidenta Zemana prepustili z nemocnice. Vyšetrenia nezistili žiadne ochorenie

Počas pobytu v nemocnici prijal Zeman aj niekoľko návštev.

Na archívnej snímke z 26. augusta český prezident Miloš Zeman víta nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na Pražskom h
Na archívnej snímke z 26. augusta český prezident Miloš Zeman víta nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na Pražskom h Foto: TASR/AP/Petr David Josek

Českého prezidenta Miloša Zemana v stredu pred 11.00 h prepustili po ôsmich dňoch z nemocnice. Oznámila to hovorkyňa nemocnice v pražskej časti Střešovice Jitka Zinke. Podľa hovorcu prezidentovej kancelárie podstúpil Zeman počas hospitalizácie iba plánované vyšetrenia, informoval spravodajský server iRozhlas.cz.

Prezident nastúpil do nemocnice minulý týždeň v utorok (14. septembra). Ide zatiaľ o jeho najdlhšiu hospitalizáciu od nástupu do funkcie.

Prezidentová kancelária spočiatku o hospitalizácii mlčala. Detailnejšie informácie k tejto veci poskytla dva dni po začiatku hospitalizácie, keď uviedla, že Zeman trpí dehydratáciou a miernym vyčerpaním. Z tohto dôvodu mal prezident podstúpiť CT vyšetrenie, sonografiu a krvné odbery.

„Zmienené vyšetrenia nezistili žiadne ochorenie alebo akékoľvek iné problémy, ktoré by ohrozovali prezidentov život,“ uviedol hovorca pražského hradu.

Počas pobytu v nemocnici prijal Zeman aj niekoľko návštev. Okrem rodinných príslušníkov ho navštívil napríklad český premiér Andrej Babiš či bývalý prezident ČR Václav Klaus.
Zeman dlhodobo trpí cukrovkou a neuropatiou dolných končatín, pre ktorú musel tento rok začať používať aj invalidný vozík, píše IRozhlas.

Zemanov hovorca Jiří Ovčáček už v utorok potvrdil, že prezident nezruší svoj stredajší program a v zámku Lány sa stretne s českou ministerkou financií Alenou Schillerovou a predsedami politických strán Občianska demokratická strana (ODS) a Sloboda a priama demokracia (SPD).