27. 09. 2021 10:03 , článok bol aktualizovaný 27. 09. 2021 14:22 | ATÉNY/TASR

Pri silnom zemetrasení na Kréte zomrel muž a 11 ľudí sa zranilo

V metropole Iraklio obyvatelia vybiehali v panike do ulíc.

Hasiči pri troskách pravoslávneho kostola v dedine Arkalochori na ostrove Kréta.
Hasiči pri troskách pravoslávneho kostola v dedine Arkalochori na ostrove Kréta. Foto: TASR/AP
Kostol po zemetrasení na ostrove Kréta.
Kostol po zemestrasení na Kréte.
Hasiči pri troskách pravoslávneho kostola v dedine Arkalochori na ostrove Kréta.

Prinajmenšom jedného mŕtveho a 11 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo v pondelok ráno východnú časť gréckeho ostrova Kréta. S odvolaním sa na vyjadrenie tamojších úradov o tom informovala agentúra AFP.

"Dosiaľ je hlásený jeden mŕtvy muž a 11 ľudí je hospitalizovaných - väčšinou so zlomeninami," uviedol hovorca gréckeho národného centra pre mimoriadnu starostlivosť.

Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 6,0 bolo sedem kilometrov severne od dediny Thrapsano. K otrasom došlo podľa aténskeho geodynamického inštitútu o 09.17 h miestneho času (08.17 h SELČ), pričom vychádzali z hĺbky desiatich kilometrov. Pocítili ich aj obyvatelia miest a obcí v okolitom regióne, uviedla agentúra AP.

Americká geologická služba USGS a Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) uviedli zhodnú predbežnú magnitúdu 6,0, zatiaľ čo aténsky geodynamický inštitút uvádzal 5,8. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov s magnitúdou okolo 4,5.

Kostol po zemestrasení na Kréte.
Kostol po zemestrasení na Kréte. Foto: AP Photo/Harry Nikos
 

V krétskej metropole Iraklio vybiehali obyvatelia v panike do ulíc a všetky miestne školy preventívne evakuovali. Miestne médiá informovali o materiálnych škodách, ako napríklad zrútených stenách na starých kamenných budovách vo viacerých dedinách ležiacich v okolí epicentra otrasov.

Obzvlášť silne bolo zasiahnuté bolo mesto Arkalochori ležiace veľmi blízko epicentra otrasov. Hovorca gréckeho úradu civilnej ochrany v prvotných správach informoval, že ľahšie zranenia tam utrpelo deväť ľudí. Došlo tam aj k dosiaľ jedinému hlásenému úmrtiu. Obeťou bol muž, ktorého telo záchranári vytiahli z čiastočne zrúteného kostola.

Grécka verejnoprávna televízia ERT odvysielala zábery zrútených budov v Arkalochori a okolitých dedinách ležiacich pri Irakliu. Postihnutú oblasť by mal ešte v pondelok navštíviť grécky minister pre civilnú ochranu Christos Stylianidis spoločne s expertmi.

Grécko leží v seizmicky aktívnej oblasti a zemetrasenia zažíva pomerne často. Väčšinou sa však zaobídu bez obetí či materiálnych škôd. Naposledy si tam otrasy vyžiadali jeden život a desať zranených 3. marca, keď zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo strednú časť Grécka.

K silnejšiemu zemetraseniu s magnitúdou 7,0 došlo v októbri v Egejskom mori. Na gréckom ostrove Samos vtedy zahynuli dvaja tínedžeri, zatiaľ čo v Turecku zomrelo až 114 ľudí a viac ako  1000 utrpelo zranenia.

Ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ neeviduje žiadosť slovenského občana o asistenciu v súvislosti so zemetrasením, ktoré postihlo grécky ostrov Kréta, informoval hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.