28. 09. 2021 10:40 | LONDÝN/jh

Palivová kríza v Británii: Až 90 percent čerpacích staníc je zatvorených, armáda je v pohotovosti

Ceny za benzín sú v krajine najvyššie za posledných osem rokov.

Palivová kríza v Británii
Palivová kríza v Británii Foto: TASR/AP

Panické nakupovanie na čerpacích staniciach vo Veľkej Británii pokračuje. Premiér Boris Johnson uviedol, že armáda je v pohotovosti. Cena benzínu je najvyššia za posledných osem rokov, uvádza Sky News.

Až 90 percent čerpacích staníc vo veľkých britských mestách nemá palivo. Krízu v dodávateľských reťazcoch spôsobil nedostatok nákladných áut, respektíve vodičov. Dôsledkom sú výpadky v dodávkach rôzneho tovaru vrátane paliva.

Britský premiér je momentálne pod tlakom, aby schválil uprednostnenie kľúčových pracovníkov infraštruktúry na pumpách.

Celý víkend sa tvorili na čerpacích staniciach rozsiahle kolóny a všetky zásoby sa vyčerpali. Mnohé z nich museli svoje prevádzky zatvoriť. Situácia sa v utorok mierne upokojila.

 

Kríza zasiahla aj školské autobusy

Nedostatok benzínu zasiahlo mnohé odvetvia vrátane školstva. Napríklad v anglickom metropolitnom grófstve Oxfordshire už nejazdia žiadne školské autobusy. Z rôznych kútov Británie sa ozývajú aj učitelia, že sa nevedia dostať do škôl.

Kríza až do Vianoc?

Británii odhadom chýba 100 000 vodičov. Preprava palív navyše vyžaduje preškolenie a licenciu.

Britské odvetvie maloobchodu v piatok vládu varovalo, že ak v najbližších desiatich dňoch neprijme opatrenia na zmiernenie akútneho nedostatku vodičov kamiónov, bude narušenie dodávok v predvianočnom období neodvratné.

Palivová kríza v Británii
Palivová kríza v Británii Foto: TASR/AP