29. 09. 2021 08:55 | MADRID/TASR/tvnoviny

Poplach na ostrove La Palma: Láva zo sopky už steká do mora, čo spôsobuje toxické výpary

Úrady varovali obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domovov.

Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora
Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora Foto: TASR/AP

Prúd lávy vytekajúcej zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma už začal vtekať do vôd Atlantického oceánu, čo u vulkanológov vyvoláva obavy z možného uvoľňovania toxických plynov.

Regionálna vláda tohto španielskeho súostrovia vyhlásila zákaz vstupu v okruhu dvoch námorných míľ od miesta, kde láva vstúpila do Atlantiku, a už v pondelok požiadala obyvateľov v okolí obce Tazacorte, aby nevychádzali zo svojich domovov.

V mieste, kde láva steká do mora je vidieť stúpajúci dym. Odborníci sa obávajú, že to môže vyvolať aj explózie a časť pobrežia by sa mohla zrútiť, píše BBC.

Keď magma vstúpi do mora, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické. „Vdýchnutie alebo kontakt s kyslými plynmi a kvapalinami môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest," varoval Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora
Láva na ostrove La Palma vstúpila do mora Foto: TASR/AP
 

Ostrov La Palma bol pre dôsledky erupcie sopky vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Roztavená hornina doposiaľ popálila viac ako 258 hektárov povrchu ostrova a zničila 589 nehnuteľností, vyplýva z pozorovaní programu EÚ na pozorovanie Zeme známeho ako Copernicus.

Španielska vláda v utorok uvoľnila 10,5 milióna eur na pomoc obetiam erupcie, najmä na kúpu domov či bytov pre tých, ktorých domy boli pohltené lávou. Päť miliónov eur z tejto sumy je určených na nákup domov a zvyšok na zaobstaranie nábytku a nevyhnutných domácich potrieb.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja si vyžiadala evakuáciu viac ako 6000 ľudí z ich domovov, zatiaľ však neboli zaznamenané obete ani zranení.

Ostrov La Palma žije predovšetkým z pestovania banánov a z turistického ruchu.