09. 10. 2021 08:37 , článok bol aktualizovaný 09. 10. 2021 22:22 | ČESKO/TASR, ml

Česi si zvolili zmenu: Víťazom je koalícia SPOLU, vládu chce postaviť s Pirátmi a Starostami

Hnutie ANO premiéra Andreja Babiša napokon skončí na druhom mieste.

Líder koalície SPOLU Petr Fiala (v strede) sa  spolu s partnermi teší z výhry vo voľbách.
Líder koalície SPOLU Petr Fiala (v strede) sa spolu s partnermi teší z výhry vo voľbách. Foto: TASR/AP/Darko Bandic

Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša.

Koalícia SPOLU, ktorú tvoria strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, sa do vedenia dostala krátko pred záverom sčítania hlasov. Podľa takmer úplných výsledkov jej hlasy odovzdalo 27,79 percenta zúčastnených voličov, pričom ANO dostalo 27,13 percenta.

 

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia so ziskom 15,61 percenta hlasov, spolu s ňou by SPOLU malo v 200-člennej Poslaneckej snemovni väčšinu 108 kresiel. Do dolnej komory parlamentu sa dostala ešte populistická strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá má 9,56 percenta hlasov.

Hranicu piatich percent potrebnú na vstup do Poslaneckej snemovne neprekročila žiadna ďalšia z celkovo 22 kandidujúcich strán. Platí to aj o dosiaľ koaličných sociálnych demokratoch z ČSSD a komunistoch z KSČM, ktorí podporovali Babišovu vládu "zvonka". Obe strany pritom "vypadli" z Poslaneckej snemovne po prvý raz od vzniku samostatnej ČR.

Volebná účasť dosiahla takmer 65,43 percenta, čo je najviac od roku 1998, uviedla ČT24.

Premiér Andrej Babiš odvolil v meste Lovosice.
Premiér Andrej Babiš odvolil v meste Lovosice. Foto: TASR/AP/Petr David Josek
 

„Zmena je tu, my ju uskutočníme," vyhlásil Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman. Ten povedal, že zostavením vlády poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.

Opozičné koalície sa dohodli na úsilí o zostavenie vlády

SPOLU a Piráti a Starostovia podpísali ešte v sobotu večer memorandum o vôli vytvoriť novú väčšinovú vládu. Žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby poveril zostavením kabinetu lídra SPOLU Petra Fialu, ktorého koalícia zvíťazila vo voľbách. V memorande prisľúbili spoluprácu a to, že zatiaľ nebudú rokovať s inými stranami, informoval server iDNES.cz

České voľby
České voľby Foto: TASR - Pavel Neubauer
 

Na základe sčítania hlasov z 99,99 percenta volebných obvodov obsadí v Poslaneckej snemovni koalícia SPOLU 71 kresiel. Hnutie ANO bude mať 72 mandátov, Piráti a Starostovia 37 poslancov a SPD 20 kresiel, ukazujú údaje servera iDnes.cz.

Tento rok sa hlasy po prvý raz prepočítavajú na mandáty podľa nových pravidiel. Namiesto d'Hondtovej metódy sa použije Imperialiho kvóta. Každá strana dostane v danom kraji toľko mandátov, koľkokrát sa kvóta vojde do počtu platných hlasov pre túto stranu. Zmierni sa tým výhoda pre víťaza volieb, vysvetľujú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.