12. 10. 2021 12:30 | MANILA/kc

Ako zaočkovať odporcov vakcín? Filipínsky prezident prišiel s bizarným riešením

Filipínsky prezident je známy svojimi radikálnymi metódami, ktoré najviac uplatnil v boji proti drogovej kriminalite.

Na archívnej snímke z 27. augusta 2019 filipínsky prezident Rodrigo Duterte gestikuluje v Manile.
Na archívnej snímke z 27. augusta 2019 filipínsky prezident Rodrigo Duterte gestikuluje v Manile. Foto: TASR/AP/Bullit Marquez

Filipínsky lekári sa pod rúškom noci vkrádajú do domov a zaočkujú proti koronavírusu spiacich odporcov vakcín. Znie to prinajmenšom bizarne, no presne takýto návrh najnovšie predostrel filipínsky prezident Rodrigo Duterte počas relácie „Hovoriť s ľuďmi", v ktorej sa pravidelne prihovára národu., informuje filipínska verzia portálu CNN.

„Viem, že veľa ľudí s očkovaním váha. Mali by sme ich vypátrať v ich domoch a zaočkovať ich počas spánku. A je to vyriešené," vyhlásil Duterte počas relácie.

Prezident dodal, že je ochotný osobne viesť „vakcinačné razie". Návrh prišiel v čase, keď sa Duterte snaží presvedčiť obyvateľov ázijskej krajiny, aby sa dali zaočkovať. Duterte na seba zobral zodpovednosť za zlyhanie vlády, keď nedokázala zabezpečiť dostatok dávok vakcíny, čo by urýchlilo očkovanie. Zároveň ale poznamenal, že aj keď vakcinačná kampaň nebola ideálna, stále to pomohlo zmierniť šírenie koronavírusu v krajine.

Očkovanie proti COVID-19 na FIlipínach spustili v marci 2021, pričom všetci záujemcovia dostali čínsku vakcínu Sinovac. Duterte už dávnejšie obvinil bohaté štáty z hromadenia vakcín, pričom na krajiny ako Filipíny sa akoby zabudlo.

Filipínsky prezident už na začiatku očkovacej kampane pohrozil, že voči odporcom vakcín zasiahne tvrdou rukou. Známy je jeho výrok, keď ľuďom, ktorí odmietnu očkovanie odporučil opustiť krajinu. V opačnom prípade skončia vo väzení a zaočkujú ich nasilu. „Zariadim, aby vás uväznili a v base vám do zadku pichneme vakcínu," vyhlásil vtedy Duterte.

Filipínsky prezident je známy svojimi radikálnymi metódami, ktoré najviac uplatnil v boji proti drogovej kriminalite. Polícia od neho dostala voľnú ruku a s narkomanmi či dílermi sa začali yvsporiadavať priamo v uliciach. Popravy bez súdu, ktoré mali spáchať stovky policajtov, sa stali predmetom vyšetrovania.

Filipínske ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že doteraz identifikovalo 154 policajtov, ktorí mali prekročiť svoje právomoci. Podľa Medzinárodného trestného súdu (ICC) je reálne číslo oveľa vyššie a obeťami policajnej brutality sa stali desiatky tisíc ľudí.