14. 10. 2021 08:39 , článok bol aktualizovaný 14. 10. 2021 11:36 | TCHAJ-PEJ/TASR

Rozsiahly požiar bytovky v Taiwane: Zahynulo najmenej 46 ľudí, desiatky zranených

Podľa hasičov bol oheň doslova zúrivý.

Požiar bytovky v Taiwane
Požiar bytovky v Taiwane Foto: TASR/AP
Na minimálne 46 mŕtvych sa zvýšil počet obetí mohutného požiaru, ktorý v noci na štvrtok zachvátil 13-poschodovú budovu v meste Kao-siung na juhu Taiwanu.

Podľa vyjadrenia hasičov bol požiar mimoriadne ničivý a zničil mnoho poschodí budovy. Najmenej 11 mŕtvych tiel odniesli priamo do márnice a ďalších 14 ľudí bez známok života bolo medzi približne 55 osobami prevezenými do nemocníc.

V chátrajúcej budove začalo horieť približne o 03.00 h ráno miestneho času. Hasičom sa podarilo oheň dostať pod kontrolu až krátko pred 05.00 h ráno a plamene celkom uhasili až po 07.00 h.

 

Budova, v ktorej sú obytné priestory aj obchody, bola postavená pred viac ako 40 rokmi a je v zlom stave. Časť z nej bola opustená, no nachádzalo sa v nej aj minimálne vyše 100 bytov.

Do boja s plameňmi bolo nasadených vyše 150 hasičov a 75 hasiacich áut. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa, ale plamene boli obzvlášť intenzívne na prvom poschodí, kde bolo nahromadené množstvo odpadu. Viacerí svedkovia tvrdili, že približne v čase, keď začalo horieť, sa ozval z budovy výbuch.

Hasiči pokračovali aj dlhé hodiny po uhasení plameňov v pátracích a záchranných operáciách, pričom predpokladajú že v budove nájdu ešte ďalšie mŕtve telá. Konečný počet obetí môže podľa nich prevýšiť štyri desiatky.

Požiar bytovky v Taiwane
Požiar bytovky v Taiwane Foto: TASR/AP