15. 10. 2021 20:19 | MOSKVA/TASR

Americký torpédoborec sa údajne pokúsil vplávať do ruských vôd

K incidentu došlo v čase, keď Rusko a Čína vykonávali v tejto oblasti spoločné námorné cvičenie.

USS Chafee.
USS Chafee. Foto: Haydn N. Smith/U.S. Navy via AP

Ruské vojenské plavidlo v piatok zabránilo americkému torpédoborcu v pokuse preniknúť do teritoriálnych vôd Ruska v Japonskom mori, uviedlo ruské ministerstvo obrany. Ako píše agentúra AP, k incidentu došlo v čase, keď Rusko a Čína vykonávali v tejto oblasti spoločné námorné cvičenie.

Ministerstvo dodalo, že ruský torpédoborec Admirál Tribuc sa priblížil k americkému torpédoborcu USS Chafee, aby jeho posádku donútil zmeniť kurz a opustiť oblasť neďaleko ruských teritoriálnych vôd, kde platí zákaz pre lodnú dopravu vzhľadom na rusko-čínske manévre.

Ruské plavidlo hlásilo, že sa k americkému torpédoborcu priblížilo po tom, čo jeho posádka ignorovala opakované výzvy na odchod z oblasti v Zálive Petra Veľkého na Ďalekom východe.
Ruský rezort obrany tvrdí, že po "pokuse prekročiť ruskú námornú hranicu" americké plavidlo zmenilo kurz a oblasť opustilo, keď boli obe lode od seba vzdialené iba 60 metrov.
Washington záležitosť zatiaľ nekomentoval.

Ruské ministerstvo si v súvislosti s incidentom predvolalo amerického vojenského pridelenca v Moskve, píše agentúra TASS.