17. 10. 2021 13:23 | MANILA/TASR

Na Filipínach zomrelo už 40 ľudí v dôsledku záplav a zosuvov pôdy

O strechu nad hlavou prišlo pri vyčíňaní prírodného živlu Kompasu viac než 43-tisíc ľudí

Dažde a záplavy na Filipínach.
Dažde a záplavy na Filipínach. Foto: TASR/AP

Dovedna 40 ľudí zahynulo a 18 ďalších zostalo nezvestných v dôsledku zosuvov pôdy a záplav či povodní, ktoré v uplynulých dňoch vyvolala na Filipínach tropická búrka Kompasu. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšiu civilnú ochranu.

O strechu nad hlavou prišlo v priebehu tohto týždňa pri vyčíňaní prírodného živlu Kompasu viac než 43.000 ľudí, pričom zničených bolo dovedna 7399 domov. Najvyšší počet obetí na životoch – 14 – hlási provincia Ilocos na filipínskom severe, kde ľudia zahynuli väčšinou pri povodniach. Päť ďalších osôb tam zostalo nezvestných.

Deväť osôb našlo v búrke smrť v susednej provincii Benguet; zahynuli prevažne pri zosuvoch pôdy. V provincii Pangasinan zase sedem obyvateľov zahynulo jednak pri zosuvoch zeminy, jednak zásahom elektrického prúdu, alebo sa utopili.

Na západe Filipín, v provincii Palawan, sa piati utopili, a takisto päť ľudí zomrelo na území severofilipínskych provincií Ilocos Norte, Cagayan a La Union.

Škody na poľnohospodárstve a celkovej infraštruktúre sa odhadujú na na vyše 3,22 miliardy pesos (55,6 milióna eur). Filipínske súostrovie zasiahnu každoročne v priemere dve desiatky tropických cyklónov.

Najsilnejším tajfúnom, aký kedy Filipíny zasiahol, bol v novembri 2013 tajfún Haiyan, ktorý usmrtil vyše 6300 ľudí a viac než štyrom miliónom ďalším vzal strechu nad hlavou.