18. 10. 2021 06:13 | JERUZALEM/TASR

Nemecké a izraelské stíhačky preleteli spoločne nad Jeruzalemom

Spoločný prelet znamenal začiatok medzinárodných leteckých cvičení Blue Flag, ktoré sú podľa DPA najväčšími svojho druhu, aké sa dosiaľ konali v Izraeli.

Stíhačka F-16.
Stíhačka F-16. Foto: TASR/AP

Stíhačky nemeckých a izraelských vzdušných síl preleteli v nedeľu spoločne nad Jeruzalemom, čím obe strany preukázali svoje úzke väzby pred väčšími medzinárodnými vojenskými cvičeniami. Informovala o tom agentúra DPA. Izraelské médiá zverejnili fotografie zachytávajúce štyri lietadlá nad izraelským parlamentom, Knesetom.

Spoločný prelet znamenal začiatok medzinárodných leteckých cvičení Blue Flag, ktoré sú podľa DPA najväčšími svojho druhu, aké sa dosiaľ konali v Izraeli. Okrem Nemecka a Izraela sa na nich zúčastňujú Taliansko, Británia, Francúzsko, India, Grécko a USA.

„Tento prelet vyjadruje silné partnerstvo a spojenie medzi vzdušnými silami (Izraela a Nemecka) a oboma krajinami, ako aj odhodlanie pokračovať v spolupráci v budúcnosti,“ uviedla v stanovisku izraelská armáda.

Velitelia vzdušných síl Nemecka a Izraela, Ingo Gerhartz a Amikam Norkin, predtým spoločne navštívili pamätník holokaustu Jad va-šem v Jeruzaleme, píše sa vo vyhlásení. Cvičenia Blue Flag potrvajú do 28. októbra.