19. 10. 2021 12:39 | PRAHA/jh

Český Senát odporučil odobrať prezidentovi Zemanovi právomoci

Podmienky sú údajne splnené.

Senátna komisia
Senátna komisia Foto: TV NOVA

Senátna komisia sa v utorok (19. 10.) zhodla, že podmienky pre aktiváciu článku 66 Ústavy sú splnené. Senát by mal rokovať so Snemovňou, aby sa dohodli, že prezident nemôže vykonávať funkciu pre zdravotné problémy, informoval portál tn.cz.

Dnes popoludní sa predseda Senátu Miloš Vystrčil stretne s predsedami senátorských klubov a politických strán, ktoré sú v Poslaneckej snemovni.

Stála komisia Senátu Organizačnému výboru odporučila po stretnutí s predstaviteľmi Poslaneckej snemovne stanoviť harmonogram krokov, ktoré budú viesť k prijatiu uznesenia Senátu o tom, že prezident republiky nemôže svoj úrad pre závažné zdravotné problémy vykonávať.

„Predseda Senátu nás zoznámil so závermi správy Ústrednej vojenskej nemocnice. Prognóza do budúcnosti je taká, že je veľmi nepravdepodobné, že prezident v rámci nasledujúcich týždňov bude môcť svoju funkciu vykonávať. Komisia sa uzniesla jednohlasne na závere, že sú splnené podmienky pre aplikáciu článku 66 Ústavy ČR,“ uviedol predseda komisie Zdeněk Hraba.

Na to, aby prezidentovi boli odobraté právomoci, je podľa českej ústavy nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov a senátorov. Odobratie právomocí hlave štátu však neznamená odvolanie prezidenta

Senát bude rozhodovať ešte pred ustanovením novej Snemovne, čo bude 8. novembra.