20. 10. 2021 13:50 | LONDÝN/TASR

Britskej kráľovnej Alžbete II. lekári odporučili oddych. Zrušila návštevu Severného Írska

Panovníčku minulý týždeň britské médiá po prvý raz zachytili na verejnosti používať vychádzkovú paličku.

Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/AP

Buckinghamský palác v stredu oznámil, že kráľovná Alžbeta II. prijala odporúčania lekárov a zrušila plánovanú cestu do Severného Írska. Namiesto toho bude niekoľko dní odpočívať. Informovala o tom agentúra AP.

Palác k tomuto rozhodnutiu neposkytol konkrétne informácie, ale tvrdí, že panovníčka má dobrú náladu, len je sklamaná z toho, že už nebude môcť navštíviť Severné Írsko, kde mala vo štvrtok a v piatok naplánovanú sériu stretnutí.

Buckinghamský palác zároveň dodal, že Alžbeta II. posiela najvrúcnejšie želania ľuďom v Severnom Írsku a teší sa na návštevu v budúcnosti.

Britská spravodajská televízia Sky News v tejto súvislosti informovala, že kráľovnino rozhodnutie nesúvisí s koronavírusovou pandémiou.

Alžbeta II. sa v utorok na Windsorskom hrade zúčastnila recepcie pre medzinárodných lídrov, ktorí boli pozvaní na vládny investičný summit. Prostredníctvom videoprenosu tiež v ten istý deň prijala veľvyslancov Japonska a EÚ. Panovníčku minulý týždeň britské médiá po prvý raz zachytili na verejnosti používať vychádzkovú paličku.

Alžbeta II. má 95 rokov a je najdlhšie vládnucim britských panovníkom a zároveň najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou v dejinách. Od roku 2016 je aj najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom na svete.

Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/AP