26. 10. 2021 09:41 | VARŠAVA/jh

Falošné covid pasy idú v Poľsku na dračku. Jeden získal aj minister

Za podvodmi stál aj lekár.

Digitálny covidpas.
Digitálny covidpas. Foto: TASR

Pravidlo, že očkovaní obyvatelia majú určité výhody, platí aj v Poľsku. Posedieť si v reštaurácii alebo sa ísť kultúrne vyžiť bez testu môžu iba Poliaci po zaočkovaní. Mnohí sa preto rozhodli toto nariadenie oklamať.

Ako píše portál novinky.cz, poľská internetová sieť je zaplavená ponukami na výrobu falošných potvrdení o očkovaní proti koronavírusu. Nájdete tam aj dokumenty o absolvovaní negatívneho testu na covid alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.

Ceny falošných papierov sú rôzne. Lacnejšie sú papierové verzie, ktoré ľudia môžu ukázať napríklad v reštaurácii, na koncerte alebo športovom podujatí. Cena za jeden dokument sa pohybuje od 250 do 500 zlotých (54 - 108 eur).

Poliaci si musia priplatiť, ak chcú aj elektronickú verziu a QR kód. Cena takýchto falošných dokumentov sa pohybuje do 1500 zlotých (325 eur). Takýto QR kód hekeri prepoja s elektronickým systémom, ktorý je uvedený v online zdravotnej dokumentácii pacienta. S takýmto falošným cestovným covid pasom môžu Poliaci vycestovať aj do zahraničia.

Na tento nelegálny biznis upozornil poľský minister digitalizácie Janusz Cieszynski (33), ktorý si sám dokázal takýto falošný covid pas zohnať. Potom informoval poľskú prokuratúru.

Najskôr sa dohadoval s podvodníkom cez internet. Keďže je ako politik očkovaný, zaslal nepravé údaje osoby, ktorá zo zdravotných dôvodov vakcínu dostať nemôže. Po zaplatení požadovanej čiastky si minister do 24 hodín vyzdvihol na internetovej stránke pacient.gov.pl falošné potvrdenie o očkovaní.

Za falošnými dokladmi stál lekár

Minister všetko nahlásil príslušným úradom a vyšetrovanie ukázalo, že za vydávaním falošných dokladov stál lekár, ktorého polícia aj zadržala. „Ide o nebezpečný podvod, ktorý môže mať negatívne následky na zdravie obyvateľov, ale tiež pre osobu, ktorá sa k takejto nelegálnej činnosti uchýli,“ uviedol Cieszynski.

Podobných prípadov sú v Poľsku stovky. Za mnohými ďalšími môžu stáť aj lekári z rôznych odborov, napríklad dentisti, ktorí majú prístup do e-systému pre očkovanie proti koronavírusu. Všetko ukáže ďalšie vyšetrovanie polície.

Vydávanie falošných dokumentov je v Poľsku trestným činom. Lekári, ktorí sa takejto činnosti dopustia, riskujú aj zákaz výkonu svojho povolania na päť rokov.