26. 10. 2021 18:00 | DENVER/kc

Stratený turista ignoroval telefonáty záchranárov, lebo volali z neznámeho čísla

Muž stal terčom kritiky na sociálnych sieťach, záchranári sa ho ale zastali.

Turistický chodník na vrchu Mount Elbert.
Turistický chodník na vrchu Mount Elbert. Foto: shutterstock/Quib

Úrady v americkom Colorade vyhlásili pátranie po turistovi, ktorý sa stratil počas výstupu na Mount Elbert (4 402 m. n. m.) - najvyšší kopec pohoria Skalnaté vrchy. Muž zišiel z turistického chodníka a celú noc blúdil v tme. Kým sa ho však záchranárom podarilo lokalizovať, sám našiel cestu a vrátil sa domov. Počas blúdenia nereagoval na telefonáty od záchranárov, pretože podľa jeho slov prichádzali z neznámeho čísla, informuje portál The Guardian.

Coloradská záchranná služba Lake County Search and Rescue (SAR) začala pátrať po mužovi hneď potom, ako dostala informáciu, že sa z výstupu nevrátil v plánovanom termíne. Z hory sa mal vrátiť okolo 20.00 hod, no doma sa neukázal. Päť záchranárov sa ho preto okolo 22.00 hod vydalo hľadať do oblastí, kde by sa mohol nachádzať. Po približne piatich hodinách pátranie ukončili bez úspechu.

Ráno po rozvidnení v záchrannej akcii pokračoval aj ďalší záchranný tím, no s rovnakým výsledkom. Nakoniec záchranári zistili, že muž je živý a zdravý doma. Konečne tak mohli akciu odvolať.

Turista následne vysvetlil, čo sa stalo. Po súmraku zišiel z turistického chodníka a v snahe nájsť cestu sa začal motať v kruhoch. Nakoniec sa mu však podarilo nájsť správny smer a ráno sa dostal k svojmu autu. Vôbec netušil, že po ňom pátrajú záchranári. „Stále opakoval, že ignoroval naše telefonáty, pretože nepoznal číslo volajúceho,“ uviedli záchranári.

„V prípade, že máte podľa nahláseného itinerára meškanie a začnú vám volať z neznámeho čísla, zdvihnite prosím telefón. Môžu to byť záchranári, ktorí sa snažia potvrdiť, že ste v bezpečí!“ vyzývajú teraz záchranári ostatných turistov.

Po zverejnení správy sa stratený a nájdený muž stal terčom kritiky na sociálnych sieťach, záchranári sa ho ale zastali.

„Prosím, pamätajte si, že to, čo sa spätne javí ako zdravý rozum, nie je samozrejmosťou pre ľudí, ktorí sa stratia a spanikária.“ Napísali na jeho obranu záchranári.

At approximately 2000 on October 18th LCSAR was called out for an overdue hiker on Mount Elbert. The reporting party...

Uverejnil používateľ Lake County Search and Rescue Štvrtok 21. októbra 2021