25. 11. 2021 06:00 | USA/jh

Vo väzení strávil 43 rokov za vraždy, ktoré nespáchal. Vypočujte si jeho prvé slová na slobode

Ide o najdlhšie nezákonné uväznenie v histórii amerického štátu Missouri.

Kevin Strickland je po 43 rokoch na slobode
Kevin Strickland je po 43 rokoch na slobode Foto: TASR/AP

Po 43 rokoch vo väzení je nevinný Američan na slobode. Myslel si, že sa toho už nedožije, no dnes je 62-ročný Kevin Strickland konečne voľný. Médiám prezradil, ako sa cíti.

V tomto prípade ide o najdlhšie uväznenie v histórii amerického štátu Missouri a jedného z najdlhších v krajine, píše CNN.

Kevina Stricklanda odsúdili z trojnásobnej vraždy. Pôvodne dostal 50-ročný doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia. Zločiny, z ktorých ho obvinili, nespáchal a ani sa na nich nezúčastnil. Všetky body obžaloby voči odsúdenému súd napokon zamietol.


Prepustený muž je veľmi vďačný všetkým, ktorí mu celé roky verili. Krátko po tom, ako ho prepustili z väzenia, prehovoril pred médiami sediac na invalidnom vozíku.

„Stále tomu nemôžem uveriť. Neveril som, že tento deň niekedy nastane,“ uviedol. Správu o svojom prepustení sa paradoxne dozvedel z televízie, keď mimoriadne prerušili telenovelu, ktorú sledoval.

Čin, pre ktorý ho odsúdili

V roku 1987 postrelili v Kansas City (štát Missouri) štyroch ľudí, z ktorých traja zomreli. Prežila iba svedkyňa Cynthia Douglasová, ktorá zomrela v roku 2015. Vyšetrovanie prípadu vtedy celé stálo iba na tvrdení Cynthie, že Kevin Strickland bol na mieste činu.

Po 30 rokoch hlavná svedkyňa zmenila svoju výpoveď s tým, že urobila chybu a falošne identifikovala Stricklanda.

Za vraždy druhého stupňa odsúdili aj ďalších dvoch mužov, ktorí sa k činu priznali. Obaja si odsedeli „iba“ 10 rokov.

Kevin Strickland je po 43 rokoch na slobode
Kevin Strickland je po 43 rokoch na slobode Foto: TASR/AP
 

Stricklandov právny zástupca Peter Baker uviedol, že prípad jeho klienta je príkladom toho, čo sa stane, keď je súdny systém nastavený ako spravodlivý, len sa „strašne pomýli“.

Oslobodenému mužovi zriadili jeho podporovatelia charitatívny účet na GoFundMe, pretože „štát Missouri mu neposkytne žiadnu kompenzáciu za čas, ktorý strávil vo väzení.“