24. 11. 2021 15:32 | KABANKALAN/kc

Zomrela najstaršia žena sveta, podľa úradov mala 124 rokov. Jej recept na dlhovekosť bol jednoduchý

Zomrela skôr, ako rekord oficiálne potvrdili.

Francisca Susanová
Francisca Susanová Foto: Profimedia.sk

V pondelok zomrela na Filipínach Francisca Susanová, ktorá bola považovaná za najstaršieho človeka sveta. Podľa filipínskych úradov mala 124 rokov, oficiálneho potvrdenia rekordu sa však nedožila, informuje portál Inquirer.

Francisca Susanová, ktorú na Filipínach poznali aj pod menom Lola Iska, zomrela vo svojom dome v meste Kabankalan. Bola posledným žijúcim človekom, ktorý sa narodil v 19. storočí. Narodila sa v roku 1897, teda rok predtým, ako vládu nad Filipínami prevzali Spojené štáty, ktoré krajinu kúpili od Španielska. 

Tajomstvo jej dlhovekosti údajne spočívalo v strave – jedla najmä zeleninu, mäso si dopriala iba občas a bravčovinu vylúčila z jedálnička úplne. Tvrdila, že za svoj požehnaný vek vďačí aj tomu, že nikdy nepila alkohol. 

Hovorca mesta Kabankalan Jake Carlyne Gonzales uviedol, že príčina Susanovej smrti nebola bezprostredne známa. Nevylúčili ani COVID-19, no podľa príbuzných sa u nej žiadne príznaky tohto ochorenia neobjavili.

To, že Susanová bola najstarším človekom na Filipínach, je fakt, no potvrdenia celosvetového primátu sa nedožila. Zástupcovia Guinessovej knihy rekordov začali jej vek preverovať iba v septembri tohto roka.

Ak by sa záznamy filipínskych úradov potvrdili, Susanová by prekonala aj absolútny rekord Francúzky Jeanne Calmentovej, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov. Najstarším žijúcim človekom je v súčasnosti podľa Guinessovej knihy Japonka Kane Tanakaová, ktorá má 118 rokov.