02. 12. 2021 12:10 | PRAHA/jh

Zomrel známy český cestovateľ Miroslav Zikmund. Dožil sa 102 rokov

Preslávil sa spoločne so svojím kamarátom Jiřím Hanzelkou.

Cestovateľ Miroslav Zikmund
Cestovateľ Miroslav Zikmund Foto: Profimedia

Vo veku 102 rokov zomrel český cestovateľ a spisovateľ Miroslav Zikmund. S odvolaním sa na jeho rodinu o tom vo štvrtok informoval Český rozhlas.

Preslávil sa spoločne so svojím spolužiakom Jiřím Hanzelkou a spoločne vystupovali pod prezývkami Hanzelka a Zikmund.

Rodák z Plzne sníval o precestovaní celého sveta. Celoživotného priateľa Hanzelku spoznal v roku 1938 na vysokej škole. Svoje veľké plány museli odložiť pre 2. svetovú vojnu. Na prvú cestu vyrazili až v roku 1947, uvádza portál tn.cz.

Medzi ich prvé cesty patrila návšteva Etiópie, do ktorej sa dostali cez Egypt a Sudán. Po Afrike sa vydali do Južnej Ameriky a chceli pokračovať aj na sever do USA. V Mexiku sa museli zastaviť, plány im zmarila studená vojna a nedostali sa do Ameriky.

Československý rozhlas z ich ciest odvysielal viac ako 700 reportáží.

Za roky cestovania navštívili aj Áziu a Oceániu. Austráliu už nestihli, zabránil im v tom československý režim pre ich kritiku Sovietskeho zväzu. V tom čase už precestovali 44 krajín sveta.

Za hranice sa mohli opäť dostať až po Nežnej revolúcii v roku 1989. Zikmund išiel už do Japonska, na Nový Zéland alebo na Sibír sám. Hanzelka zomrel v roku 2003.

Cestovatelia za svoje dielo získali Cenu E.E. Kischa, ako aj českú Medailu Za zásluhy.

Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne Zikmundovi udelila čestný doktorát. V roku 2014 prezident ČR Miloš Zeman vyznamenal Zikmunda Radom Tomáša Garrigua Masaryka.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.