06. 12. 2021 10:45 | MANILA/jh

Dva roky nemohli pre covid chodiť do školy. Filipínske deti teraz prekvapili „pandemické triedy“

Samozrejmosťou sú rúška, ktoré musia nosiť deti aj učitelia.

Filipínske deti sa vrátili do škôl
Filipínske deti sa vrátili do škôl Foto: Reuters

Pandémia koronavírusu zatvorila na určitý čas školy takmer na celom svete. V niektorých krajinách vláda pristúpila k tvrdším opatreniam, aby zabránili šíreniu vírusu. Filipínske deti tak nechodili do školy celé dva roky. Symbolicky, na Mikuláša (6.12.), mohli opäť zasadnúť do lavíc.

Deti vo veku od 6-9 rokov prekvapili v hlavnom meste Manila nové „pandemické triedy“. Každý sedí v lavici sám a obklopuje ho ochranná plastová plenta. Rúška sú povinné pre učiteľov aj najmenších žiakov. Aj napriek tomu sú všetci radi, že sa opäť vidia tvárou v tvár.

„Takéto vyučovania je oveľa jednoduchšie. Žiakov môžeme pozorne sledovať, pokiaľ ide o to, čo ich učíme a od nich žiadame. Ľahšie a rýchlejšie riešime problémy, najmä v písaní a čítaní,“ vysvetľuje filipínska učiteľka z Manily.

 

Medzi jednotlivými lavicami je vzdialenosť najmenej jeden meter a kapacita jednej triedy je obmedzená na 15 študentov.

„Máme stále strach z koronavírusu, ale sme radi, že sa naše dieťa môže opäť vzdelávať. My sa mu doma nemôžeme venovať, pretože musíme pracovať,“ prezradila jedna z mamičiek.

Opätovné otvorenie škôl spustili v menej rizikových oblastiach v rámci pilotného a skúšobného dvojmesačného projektu. Dlhodobé otvorenie všetkých škôl v krajine bude závisieť hlavne od zaočkovanosti a trvalého poklesu nových prípadov nákazy koronavírusom.

Filipíny patria ku krajinám, ktoré prijali jedny z najdlhších a najprísnejších opatrení na svete. Sú zároveň jednou z posledných krajín, ktoré znovu otvorili školy a materské školy. Aj v zariadeniach pre najmenšie deti platia prísne pravidlá a musia nosiť na hlave ochranné štíty.

Deti v materskej škole na Filipínach
Deti v materskej škole na Filipínach Foto: TASR/AP