07. 12. 2021 06:00 | WASHINGTON/jh

Najhorší darček pred Vianocami: Riaditeľ cez videohovor prepustil 900 zamestnancov

Pre pandémiu musel urobiť výrazné škrty v spoločnosti.

Vishal Garg
Vishal Garg Foto: better.com

Generálny riaditeľ hypoterkárnej spoločnosti Better.com nemal pre svojich zamestnancov príjemný pred-mikulášsky darček. Krátko pred Vianocami im oznámil, že ich prepúšťa. Pre pandemické opatrenia to urobil cez softvérový program ZOOM, ktorý slúži na videohovory pre veľký počet ľudí súčasne.

Spoločnosť prepúšťa 9 percent svojej pracovnej sily, čo predstavuje celkovo 900 ľudí. Riaditeľ Vishal Garg (43) prijal ťažké rozhodnutie, ktoré chcel oznámiť osobne.

„Mám pre vás nepríjemnú správu,“ začal Garg vo svojom prejave. „Trh sa zmenil ako viete, a my sa musíme hýbať s ním, aby sme prežili. Aby sme mohli naďalej prosperovať a plniť svoje poslanie,“ dodal.

„Toto nie je správa, ktorú by ste chceli počuť, ale nakoniec som sa takto rozhodol. Chcem, aby ste to počuli priamo od mňa. Bolo to veľmi náročné rozhodnutie,“ prezradil riaditeľ.


Keď Garg napokon vyslovil, že všetci prítomní na videohovore sú prepustení, niektorí sa nezdržali ani hanlivého komentára. Video sa neskôr objavilo aj na internete.

Garg ako dôvod prepustenia uviedol efektívnosť trhu, výkon a produktivitu. Zároveň obvinil zamestnancov, že „okrádajú“ svojich kolegov a zákazníkov svojou neproduktivitou, pretože pracujú len dve hodiny denne.

Finančný riaditeľ spoločnosti Kevin Ryan pre CNN uviedol, že prepúšťanie bolo bolestivé najmä v tomto ročnom období, ale nevyhnutné. Zamestnanci následne dostanú e-mail s informáciami o odstupnom.

Spoločnosť Better.com, ktorá minulý týždeň získala „finančnú injekciu“ 750 miliónov dolárov, má hodnotu sedem miliárd dolárov.

Vishal Garg už v minulosti zviditeľnil na internete pre svoje kontroverzné správanie. Svojim zamestnancom v roku 2020 napísal e-mail, v ktorom im napísal, že „sú príliš pomalá tlupa hlúpych delfínov“.