07. 12. 2021 11:53 | DUBLIN/jh

Západ Európy ohrozuje „bombogenéza“. Silná búrka už v Írsku zastavila život

Barra je druhou atlantickou búrkou a zároveň prvým bombovým cyklónom tejto zimnej sezóny.

Bombogenéza nad Írskom
Bombogenéza nad Írskom Foto: Severe Weather Europe

Prudká severoatlantická búrka Barra smeruje do Európy. V noci už udrela na Írsko a najbližšie zasiahne Veľkú Britániu. Vznikla následkom „bombogenézy“ (extrémne hlboká tlaková níž), ktorá sa sformovala nad vodami východného Atlantiku. Podľa portálu severe-weather.eu hrozí v danej oblasti silný vietor sprevádzaný prudkým lejakom a veľkými vlnami.

Silná búrka už pácha v Írsku značné škody. V niektorých okresoch sa zastavil život. Voda zaplavila ulice a obmedzuje pozemnú dopravu. V celom Írsku platia vysoké výstrahy. Vietor môže dosiahnuť rýchlosť až 170 kilometrov za hodinu.


Na juhu krajiny sú už tisícky domácností bez elektrickej energie. Úrady prerušili vyučovanie na školách a k obmedzeniam vyzvali aj zamestnávateľov. Niektorí umožnili ľuďom zostať doma.

Zatvorili aj úrady, vakcinačné centrá v okresoch Kerry a Cork či úplne zastavili autobusovú dopravu. Vlaková doprava funguje iba v obmedzenom režime, zrušili aj mnoho letov z letsika Cork.

 

Barra sa vytvorila po extrémnom poklese tlaku. Následne vznikla tlaková níž, ktorá dokáže byť nebezpečná a páchať škody na majetku. Poslednou bombogenézou nad Atlantikom bola búrka Arwen, ktorá si vyžiadala tri obete.

Takýto pokles tlaku môže nastať zvyčajne v zimných mesiacoch, keď sa stretne teplý oceánsky vzduch so studeným kontinentálnym. Búrka by mala ustať až v stredu (8.12.).

Zaplavené ulice v írskom mestečku Bantry
Zaplavené ulice v írskom mestečku Bantry Foto: Profimedia
 

 

Uverejnil používateľ Severe Weather Europe Utorok 7. decembra 2021