22. 03. 2016 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Toto sú miesta, kde majú teroristi šancu udrieť najväčšou silou

Nedokážu ich zastaviť ani sprísnené bezpečnostné opatrenia. Vedia si nájsť spôsob, ako preniknúť.

letiskoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg
letiskoweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg Foto: TV Markíza

Pred desiatimi rokmi Veľká Británia, v orku 2004 zase Španielsko, päť rokov dozadu Rusko. Nedávno Francúzsko, no a dnes sa do smutnej štatistiky pripojilo aj Belgicko. Všetky tieto miesta, kde útočili radikáli spája jedno. Išlo o miesta s veľkým pohybom ľudí, v drvivej väčšine dopravné uzly.

Teroristi si podľa odborníkov zámerne vyberajú miesta, kde sa pohybuje množstvo ľudí. Ľahko totiž uniknú bezpečnostným opatreniam a splnia si zároveň aj svoj cieľ - nechať po sebe čo najviac obetí.

Napríklad na letiskách sa zhromažďuje masa ľudí, ktorá sa tam môže slobodne pohybovať a nikto ich jeden po druhom nekontroluje. Pokiaľ nemajú podozrenie.

Bezpečnostná zóna je až tam, kde vás prehľadajú a prezrú batožinu. Všetky útoky na letiskách sa stali práve v vstupných halách. Na druhej strane bývalý šéf rozviedky Slovenskej informačnej služby tvrdí, že ak chcú zaútočiť, urobia to aj napriek opatreniam.

Čiastočne zamedziť takýmto útokom možno podľa analytikov detailným monitoringom pohybu osôb, ktoré spájajú s terorizmom. Úplne inou kategóriou sú takzvaní osamelí vlci, ktorí konajú na vlastnú päsť a len ťažko sa dajú ustrážiť. V médiách sa už objavili úvahy, že po útokoch v Belgicku sa zmení systém kontroly na letiskách.

Pre bežných pasažierov to bude znamenať napríklad to, že namiesto zvyčajne dvoch hodín pred odletom, strávia na letiskách oveľa viac času.

 

Komentáre ( 0)