27. 05. 2016 12:28 | MAINE/Boston Globe

Turistka zablúdila v divočine. Našli ju po dvoch rokoch s denníkom, ktorý si písala pred smrťou

Turistka márne prosila o pomoc svojho manžela.

Geraldina Largayová
Geraldina Largayová Foto: Facebook

Po troch rokoch našli nezvestnú americkú turistku Geraldine Largayová (66), ktorá zablúdila na túre v Apalačských horách. Žena 26 dní blúdila v lesoch národného parku a márne hľadala pomoc. Vedomá si toho, že už možno nikdy neuvidí svojich blízkych, si po celý čas písala denník. Jeho obsah teraz zverejnili, píše The Boston Globe.

"Až nájdete moje telo, prosím, zavolajte môjho manžela Georgea a moju dcéru Kerry. Bude najviac láskavé, ak im dáte vedieť, že som mŕtva, a kde ste ma našli - a to bez ohľadu na to, za koľko rokov od tejto chvíle sa tak stane. Prosím, pošlite jednému z nich obsah tohto vrecka, "hovorí sa v jednej z posledných poznámok denníka Geraldine Largayovej.

Largayová bola skúsenou turistkou. Z denníka a textových správ vyplynulo, že si po ceste potrebovala odskočiť. Zvolila ale tak nešťastné miesto, že zablúdila, a obrátila sa preto s prosbou o pomoc na manžela.

"Mám problémy. Zišla som z cesty. Teraz som sa stratila. Môžeš mi privolať pomoc? Som niekde severne od lesnej cesty," prosila v prvej správe manželovi z 22. júla 2013. V snahe zachytiť signál sa skúšala vyšplhať do vyšších polôh, ale zúfalé esemesky sa jej kvôli zlému mobilnému signálu nepodarilo nikdy odoslať.

Ani po ďalších dňoch utrpenia a márnej snahe nájsť stratený chodník sa ale Largayová nevzdávala. Pokúšala sa na seba upozorniť pravidelným zakladaním ohňov a vyrobila si prápor z oblečenia. Ani to však nepomohlo.

Záchranári prešli okolo nezvestnej turistky vo vzdialenosti menšej ako sto metrov a bola to  obrovská smola, že ju nenašli. Posledný záznam z denníka je z 18. augusta, 26 dní od chvíle, kedy sa stratila. "George si to rád prečíta," rozlúčila sa Largayová. Zomrela hladom a biedou iba desať minút chôdze od chodníka, z ktorého takmer o mesiac skôr zišla.

Jej telo našiel lesný robotník v októbri 2015 v zrútenom stane, spolu s písacími potrebami, denníkom, mapou, balíčkom prvej pomoci, zásypom, zubnou pastou a ružencom.

Komentáre ( 0)