06. 06. 2016 11:33 | BOGOTA/TASR

Takto vyzerá fotografia na podporu mieru. Pózovali na nej tisíce nahých Kolumbijčanov

Pred fotografom, ktorý sa preslávil snímkami masových aktov, pózovali nahí aj napriek chladu.

Tisíce nahých Kolumbijčanov pózovali pre fotografiu na podporu mieru.
Tisíce nahých Kolumbijčanov pózovali pre fotografiu na podporu mieru. Foto: Profimedia.sk

Americkému fotografovi Spencerovi Tunickovi, ktorý sa preslávil snímkami masových aktov, uplynulú nedeľu v kolumbijskej Bogote pózovalo 6000 nahých ľudí s cieľom vyslať posolstvo, že po viac ako 50 rokoch ozbrojeného konfliktu v ich vlasti nastal čas na mier. Informovali o tom kolumbijské spravodajské weby.

Americkému fotografovi Spencerovi Tunickovi v kolumbijskej Bogote pózovalo 6000 nahých ľudí.
Americkému fotografovi Spencerovi Tunickovi v kolumbijskej Bogote pózovalo 6000 nahých ľudí.
 

Fotografovanie sa uskutočnilo na Bolívarovom námestí, kde sa nachádza budova Kongresu, radnica, sídlo najvyššieho súdu i katedrála. Dobrovoľníci sa tam začali schádzať už od 03.00 h. Pred fotografom pózovali nahí aj napriek chladu. "Boli sme nahí, pokojní, vyrovnaní," uviedla o fotografovaní 40-ročná Claudia Barrentosová. O 20 rokov mladší Carlos Beltrán poznamenal, že preňho to "bola mimoriadna skúsenosť". "Myslím, že všetci sme to cítili rovnako. Vyzliekli sme sa a boli sme takí, ako sme prišli na svet," povedal.

Nahí dobrovoľníci pózovali pre fotografiu na podporu mieru.
Nahí dobrovoľníci pózovali pre fotografiu na podporu mieru. Foto: Profimedia.sk
 

Spencer Tunick vysvetlil, že svojou najnovšou fotografiou chce vyslať posolstvo o "rovnosti, mieri a jednote". "Mier, to je raj. Je pre mňa cťou byť tam, kde sa život mení, s nádejou, že mierová zmluva bude podpísaná," dodal v zmienke o rokovania medzi vládou a povstaleckými Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC), ktoré v tomto čase vrcholia.

 

Spomínané mierové rokovania by mali ukončiť konflikt, ktorý v Kolumbii vypukol ako dôsledok roľníckeho povstania v 60. rokoch. Vyžiadal si 260.000 obetí na životoch a presídlenie 6,6 milióna ľudí. Kolumbia je krajinou s veľkými rozdielmi a žije tam obyvateľstvo s koreňmi v Európe, Afrike i Amerike. Tunick aj preto vyjadril nádej, že jeho fotografia "bude zmesou všetkých odtieňov pokožky, všetkých etník a všetkých sociálnych skupín".