29. 12. 2016 10:10 | BRATISLAVA/TASR

Rok 2017 bude o sekundu dlhší. Tu je vysvetlenie

Astronómovia časovú úpravu naplánovali na poslednú sekundu tohto roka.

Presýpacie hodiny
Presýpacie hodiny Foto: Shutterstock.com

Rok 2017 bude trvať o sekundu dlhšie. Pridaním sekundy sa zosúladí čas odvodzovaný od rotácie Zeme a čas stanovený atómovými hodinami. Tento jav sa nazýva priestupná sekunda. 

Počas novoročnej noci budú môcť aj Slováci oslavovať o sekundu dlhšie. Astronómovia časovú úpravu naplánovali na poslednú sekundu tohto roka. Slovensko a ďalšie štáty, kde aktuálne platí zimný čas, sekundu pridajú hodinu po polnoci, 1. januára 2017.

Pridanie jednej sekundy k svetovému času súvisí s rozdielom medzi dvoma metódami merania času. Tzv. astronomický čas je odvodený od dĺžky rotácie Zeme okolo svojej osi, čo stanovuje dĺžku dňa na planéte. Rýchlosť rotácie nie je úplne rovnomerná a nepatrne klesá. Úplne presný čas zasa určuje sústava 200 atómových hodín vo svete.

Pridanie sekundy umožní vyrovnať rozdiel medzi presnosťou atómových hodín a meškaním, ktoré nazbieral astronomický čas pre pomalšie otáčania Zeme. Takáto úprava sa udeje v momente, keď rozdiel medzi metódami merania času dosiahne viac ako 0,9 sekundy.

Astronomický čas vznikol v roku 1972 na základe medzinárodnej zmluvy a má ho na starosti Medzinárodná služba pre rotáciu Zeme a vzťažné systémy (IERS) sídliaca v Paríži. Od svojho vzniku rozhodla o pridaní 26 priestupných sekúnd.

Prestupná sekunda sa podľa IERS zavádza obvykle na konci júna alebo decembra sekundu pred polnocou. V praxi to znamená, že po čase 23:59:59 nasleduje 23:59:60 a až potom nastane 00:00:00 nasledujúceho dňa.