10. 01. 2017 11:29 | LONDÝN/kc

Bojíte sa zubára? Vedci našli spôsob, ako donútiť zuby, aby sa uzdravili samé

Liek, ktorý bol pôvodne určený proti Alzheimerovej chorobe už prešiel testami a podľa lekárov by tak nemal byť problém s jeho zavedením do praxe.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Ocskay Bence/shuterstock.com

Britskí vedci z vysokej školy King's College objavili metódu, ktorou sa dajú obnoviť bunky v zubnej dreni. Využívajú pri tom liek, ktorý pôvodne vyvinuli proti Alzheimerovej chorobe. Odborná práca vyšla v časopise Nature.

Pri poškodení zubov či infekcii býva zubná dreň často odhalená a v horších prípadoch dokonca infikovaná. Zub sa proti tomu bráni zvýšenou produkciou zuboviny (dentínu). Táto hmota tvorí väčšinu zubu, ten si ju ale vytvára len veľmi pomaly a v prípade, že je zasiahnutá väčšia plocha, zub nestíha a človek je nútený navštíviť zubára.

Zubári používajú na vyplnenie väčších dier rôzne umelé výplne a pôvodný stav zubu sa tak nikdy neobnoví. Britskí vedci z King's College našli spôsob ako stimulovať kmeňové bunky v zubnej dreni aby produkovali zvýšené množstvo dentínu a boli tak schopné zaceliť aj väčšie diery. Cieľom je, aby sa v zubnej medicíne používalo menej plomb.

Zubovina je totiž výrazne kvalitnejším materiálom než čokoľvek, čo dokážeme vyrobiť laboratórne. Liek, ktorý bol pôvodne určený proti Alzheimerovej chorobe už prešiel testami a podľa lekárov by tak nemal byť problém s jeho zavedením do praxe.

 

Komentáre ( 0)