20. 02. 2017 06:00 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Slovenka sa vrátila zo simulovaného pobytu na Marse. Opísala, ako tam bolo

Okrem mnohým pokusov v marťanských podmienkach testovali naše produkty na povzbudenie imunity a skúšali aj experiment so špenátom.

Slovenka sa vrátila zo simulovaného pobytu na Marse. Opísala, ako tam bolo
Slovenka sa vrátila zo simulovaného pobytu na Marse. Opísala, ako tam bolo

Ste na Marse a nemáte kam ísť na toaletu. Aj to bola úloha pre účastníkovi simulovaného pobytu na červenej planéte. Len pred niekoľkými dňami sa z takejto expedície v americkej púšti vrátila naša vedkyňa Michaela Musilová.

Mars fascinuje ľudí od nepamäti. Odborníci skúmajú, či sme schopní absolvovať takýto let. Simulovanej trojtýždňovej expedícii v Utahu velila prvýkrát Slovenka. "Stanica je vlastne vybudovaná uprostred púšte a pointa je pociťovať izoláciu sveta ako keby sme boli naozaj na inej planéte," hovorí Michaela.

Ale predstavte si, že pristanete na Marse a máte napríklad plný mechúr. "Niektoré problémy nám oni spôsobia naschvál, tí, čo to organizujú. Hneď v prvý deň bol problém, že nefungovala toaleta, bola plná nádrž a podobne. My sme napríklad museli používať sáčky a rôzne iné metódy až kým sme opravili to potrubie a mohli sme dvakrát denne splachovať," opísala Miška.

Okrem mnohým pokusov v marťanských podmienkach testovali naše produkty na povzbudenie imunity a skúšali aj experiment so špenátom, ktoré vymysleli študentky z Detvy. Tomu sa v simulovanom vesmíre darilo nad očakávania.

Viac v reportáži Dávida Vida.

 

Komentáre ( 0)