02. 05. 2017 18:40 | BRATISLAVA/ROCK, DAILY MAIL

Stane sa Frankenštajn realitou? Vedci transplantovali hlavu potkanovi

Pokus vyvolal pobúrenie.

Transplantovaná hlava.
Transplantovaná hlava. Foto: Youtube/GeoBeats News

Pri kontroverznom experimente sa čínskym vedcom podarilo transplantovať hlavu potkana na telo druhého zvieraťa. Vzniklo tak bizarné dvojhlavé stvorenie, ktoré žilo ďalších 36 hodín. Vedci údajne stvorili viacero takýchto živočíchov.

Na experiment použili tri potkany, dva veľké a jedného menšieho. Menšiemu oddelili hlavu od tela a prišili ju na telo väčšieho. Tretí potkan bol využitý ako zásobník krvi a potkanom prepojili obežný systém. Napísal Daily Mail.

Pokus vyvolal pobúrenie. Za všetko hovorí fakt, že v tíme vedcov bol aj kontroverzný taliansky chirurg, ktorý chce vykonať prvú transplantáciu ľudskej hlavy - Sergio Canavero.

Canavero robí podobné pokusy, pretože skúma, ako zabrániť poškodeniu mozgového tkaniva po oddelení hlavy od tela. Je to príprava na jeho kontroverzný experiment.

Vedci podobné pokusy robili aj v minulosti na opiciach a psoch. Problémom týchto experimentov bola a je ich etická rovina. Živočíchy, ktoré pri nich testujú, sú odsúdené na smrť. Hlavy od zvierat - darcov sa pripájajú priamo na obežný systém prijímateľov. Preto je stav zvierat nezvratne narušený.

Zdroj: Youtube/GeoBeats News

Komentáre ( 0)