06. 02. 2018 19:10 , článok bol aktualizovaný 07. 02. 2018 09:49 | CAPE CANAVERAL/kc

VIDEO: Najsilnejšia raketa sveta odštartovala na svoj prvý let

Štart novej rakety je podľa odborníkov ďalším prelomovým krokom k vesmírnym expedíciám.

Štart rakety Falcon Heavy.
Štart rakety Falcon Heavy. Foto: reprofoto: YouTube/spacex

Najsilnejšia nosná raketa sveta Falcon Heavy z dielne súkromnej americkej aerokozmickej spoločnosti SpaceX v utorok odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoj prvý skúšobný let.

Štart rakety odložili o vyše dve hodiny pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Raketa má dvojnásobne väčšiu nosnosť než akákoľvek iná nosná raketa.

Záznam zo štartu rakety:

 

Falcon Heavy vyniesol do vesmíru zatiaľ iba skúšobný náklad - modul, v ktorom sa nachádza súkromný športový automobil Tesla Roadster zakladateľa spoločnosti SpaceX Elona Muska. Na sedadle vodiča je pripevnená figurína astronauta. Náklad sa dostane na obežnú dráhu Slnka, pričom bude pravidelne prelietavať okolo Marsu.

"Automobil bude od Zeme vzdialený približne 400 miliónov kilometrov a bude sa pohybovať rýchlosťou 11 kilometrov za sekundu. Odhadujeme, že na danej orbite zostane niekoľko stoviek miliónov rokov, možno aj miliardu," povedal Musk na pondelkovej tlačovej konferencii.

Počítačová simulácia vesmírnej misie:

Tri kamery pripevnené k modulu budú poskytovať podľa Muska "epické pohľady". Falcon Heavy pozostáva z troch ťažných rakiet Falcon 9. Trojitá konfigurácia raketových urýchľovačov si však vyžiadala špecifické úpravy vrátane posilnenia stredovej časti.

Celkovo 27 motorov Merlin dokáže vygenerovať ťah so silou takmer 23.000 kilonewtonov, čo je o niečo viac než dvojnásobok dosiaľ najsilnejšej nosnej rakety Delta IV Heavy, ktorú prevádzkuje spoločnosť United Launch Alliance.

Počítačová simulácia znázorňuje exlektromobil Tesla Roadster a Mars.
Počítačová simulácia znázorňuje exlektromobil Tesla Roadster a Mars.
 

 

Komentáre ( 0)