30. 04. 2018 10:07 | REUTLINGEN/pg

Viete, čo sú smombies? Varuje pred nimi táto značka

Vyzerá ako klasická varovná značka s trojuholníkovým tvarom a červeným lemom.

Úrady však značku oficiálne neschválili.
Úrady však značku oficiálne neschválili. Foto: YouTube/Welt

Vyzerá ako klasická varovná značka s trojuholníkovým tvarom a červeným lemom, no zobrazené sú na nej dve hrbiace sa postavy. V nemeckom univerzitnom mestečku Reutlingen sa rozhodli vodičov varovať pred takzvanými „Smombies."

Ide o SMartfón zOMBIES, teda ľudí, ktorí okolím kráčajú so skloneným hlavami upretými do svojich mobilných telefónov nevnímajúc, čo sa okolo nich deje. Značku varujúcu pred novodobými zombiekmi umiestnili v blízkosti školy, napísal portál tn.cz.

 

Akokoľvek vtipne to môže vyzerať, úrady toto dopravné značenie oficiálne neschválili, preto je možné, že z ulíc čoskoro zmizne.

Smombiekov je však vo svete veľa. Výskum z roku 2013 ukázal, že približne tretina ľudí sa pri prechádzaní sa ulicami zaoberá svojimi mobilnými telefónmi. 

V niektorých mestách varujú chodcov aj svetlami v zemi.
V niektorých mestách varujú chodcov aj svetlami v zemi. Foto: Profimedia.sk
 

V bavorskom Augsburgu dokonca do podlahy na priechodoch pre chodcov pred dvoma rokmi nainštalovali varovné svetielka ako reakciu na tragickú nehodu, pri ktorej zomrelo 15-ročné dievča. Namiesto okolia si všímalo mobil a vošlo električke priamo do cesty. Vlani niečo podobné zaviedli aj v dvoch holandských mestách a v austrálskom Sydney.

V Južnej Kórei dokonca podľa tn.cz vyvíjajú aplikáciu, ktorá by smombiekov upozornila na prichádzajúce auto tak, že by im na displeji telefónu vyskočilo grafické upozornenie a zaznela by aj zvuková výstraha.