16. 11. 2018 16:33 | WELLINGTON/kc

Potápači nasnímali obrovského záhadného tvora. Prezývajú ho aj "jednorožec morí"

Podarilo sa im to vo vodách pri Novom Zélande.

Potápači nasnímali unikátne zábery morského tvora.
Potápači nasnímali unikátne zábery morského tvora. Foto: reprofoto: YouTube/Caters Clips

Dvom mužom, ktorí sa potápali vo vodách pri Novom Zélande sa podarilo to, o čom snívajú všetci potápači. Steve Hathaway a Andrew Buttle úplnou náhodou natrafili na osem metrov dlhého tvora s tvarom červa. Vzhľadom na fakt, že stretnutia s ním sú veľmi ojedinelé, dostal aj prezývku „jednorožec morí".

Najpozoruhodnejšie na tomto stvorení je, že v skutočnosti ide o kolóniu stoviek tisíc priehľadných ohniviek, ktoré dorastajú do dĺžky maximálne jedného centimetra a sú súčasťou morského planktónu. Píše o tom portál nzherald.co.nz.

 

Pyrosomy, ako znie ich latinský názov, nasnímali pri vulkanickom ostrove Whakaari severne od Nového Zélandu. Tieto stvorenia sa vyznačujú bioiluminescenciou - vyžarujú svetlo. Je veľmi vzácne nájsť v mori kolóniu takýchto rozmerov. Väčšinou totiž skončia v rybárskych sieťach, či sa stanú potravou predátorov.

Ohnivky (Pyrosomida) sa vyskytujú v moriach teplého a mierneho pásma. Vyznačujú sa silnou bioiluminescenciou - dokážu vyžarovať svetlo, ktoré je produktom chemickej reakcie.

Pulzujúci pohyb celej kolónie navodzuje dojem, že ide o jedného veľkého tvora. Pyrosomy vyžarujú modrozelené svetlo, ktoré možno spozorovať do vzdialenosti niekoľko desiatok metrov.

Ohnivka.
Ohnivka. Foto: shutterstock/Timothy Ewing
 
 

Komentáre ( 0)