08. 12. 2018 07:00 | JAKARTA/kc

Hendikepovaný chlapec (8) chodí do školy tri kilometre po náročnom teréne. Po rukách

Jeho príbeh je dôkazom toho, že každá prekážka sa dá prekonať, keď má človek pevnú vôľu.

Mukhlis Abdul Holik ide do školy.
Mukhlis Abdul Holik ide do školy. Foto: Profimedia.sk

Z jeho rúk sa stali nohy. Indonézsky chlapec (8) s telesným postihnutím sa napriek ťažkému osudu nevzdal a stal sa inšpiráciou pre svoje okolie. Mukhlis Abdul Holik sa narodil s nedostatočne vyvinutými nohami. Lekári jeho rodičom oznámili, že nikdy nebude schopný chodiť.

Pre rodinu, ktorá žije v dedine v západnej časti ostrova Jáva, to bola zdrvujúca správa. O to viac, že ich dom sa nachádza v oblasti, kde je ťažký skalnatý terén, nepriechodný na invalidnom vozíku. Píše o tom portál storytrender.com.

Keď mal Mukhlis štyri roky, rodičom povedal, že by chcel chodiť do školy. Jeho mama z toho spočiatku mala veľké obavy. Škola je totiž od dediny vzdialená tri kilometre a vedie k nej strmá cesta plná prekážok. Navyše nevedela, ako tam jej syna prijmú. Chlapec na tom však trval, naučil sa preto chodiť po rukách. Fotografie, ako sa s dlaňami zaborenými do sandálov pomaly presúva do školy, nedávno obleteli svet.

Škola, na veľkú radosť rodičov, s prijatím telesne postihnutého chlapca nemala problém. V triede je obľúbený a chvália ho aj učitelia.

Mukhlisova mama Pipin hovorí, že v škole sa jej syn nikdy nestal obeťou šikany, no sú deti, ktoré ho trápia, keď je vonku. Býva z toho veľmi smutný

„Mukhlis nadšene hltá všetko čo preberáme. Napriek svojmu hendikepu sa nevzdal a aktívne sa zapája do školských aktivít. Školu nevynechá, ani keď prší. Všetci sme na neho veľmi hrdí," chváli žiaka učiteľ Euis Khodijah.

Chlapec s nezdolným duchom má smelé plány. Aj keď je to nereálne, jeho snom je stať požiarnikom a horolezcom. Veľmi by chcel pomáhať ľuďom. Rád sleduje futbal a obľúbil si šach. 

Komentáre ( 0)