12. 03. 2019 06:00 | PORT ELISABETH/kc

Potápač skončil v papuli veľryby. Bol čas kŕmenia a pomýlila si ho so sardinkami

To, že išlo o nešťastnú náhodu, potvrdila aj morská biologička.

Vráskavec malý.
Vráskavec malý. Foto: reprofoto: YouTube/Barcroft Animals

Príbeh o Jonášovi a veľrybe tak trochu inak. Juhoafrický potápač zažil niečo, na čo nezabudne do konca života. Pri potápaní sa neďaleko prístavu Port Elisabeth, na južnom cípe Južnej Afriky, ho takmer prehltla veľryba.

Rainer Schimpf (51) bol súčasťou skupiny potápačov, ktorí zblízka pozorovali, ako sa kŕmi sardinkami húf vráskavcov malých. Obrovské morské cicavce sa z vody vynárali doslova pár metrov od šnorchlujúcich ľudí. Rainer zrazu pocítil, že sa pod ním niečo deje. Skôr ako stihol zareagovať, ocitol sa - hlavou napred - v papuli veľryby.


„Nebol čas na strach, či inú emóciu. Hneď som vedel, čo sa deje. Vedel som, že ma nabrala veľryba a inštinktívne som zadržal dych. Predpokladal som, že sa so mnou veľryba ponorí a vypľuje ma niekde v Indickom oceáne," uviedol Juhoafričan pre portál The Telegraph.

Mal však šťastie, veľryba ho po chvíli pustila. Mohlo sa to však skončiť oveľa horšie, vráskavce malé totiž dokážu zadržať dych až na 15 minút a ponárajú sa do hĺbky okolo 300 metrov.

To, že išlo o nešťastnú náhodu, potvrdila aj morská biologička. „Človek nepatrí do ich jedálnička. Nebol to útok. Veľryba je v tom nevinne. Sú to veľmi citlivé tvory - nežní obri," uviedla biologička Claudia Weber-Gebertová.

Komentáre ( 0)