02. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Hudbou proti komárom? Známy elektronický štýl zrejme tlmí útoky tohto hmyzu

Podľa vedcov ide o nové možnosti v boji proti chorobám ako horúčka dengue, vírus zika či žltá zimnica.

Komár tropický.
Komár tropický. Foto: shutterstock

Hudbou proti dotieravým komárom. Nová štúdia odhalila, že dubstep, elektronická tanečná hudba, je účinná voči útokom komára tropického. Píše Sky News.

„Zvuk a jeho vnímanie sú kľúčové pre reprodukciu, prežitie a udržanie populácie viacerých zvierat," znie v stanovisku tímu, ktorý sa tejto štúdii venoval.

„Frekvencie s nízkou vlnou podporujú pohlavnú interakciu, zatiaľ čo hluk narúša vnímanie takýchto signálov," nie v stanovisku vedcov.

Songy Scary Monsters a Nice Sprites od Skrillex, amerického speváka a producenta tohto štýlu hudby, obsahujú zmes veľmi vysokých a veľmi nízkych frekvencií.

Práve tie zvolili na tento výskum. Zistilo sa, že komáre, ktorým „pustili tieto zvuky", napádali svoj cieľ omnoho neskôr a v menšom množstve než tie, ktoré na tento pokus nepoužili.

Okrem toho sa podarilo zistiť, že počas hrania hudby cicali krv v nižšej miere a takisto aj došlo k menšiemu výskytu párenia sa tohto hmyzu než u jedincov, ktoré hudbe nečelili.

Poznatok, že takáto hudba môže mať takýto zásadný vplyv na tento hmyz, poskytuje podľa vedcov nové možnosti pre rozvoj osobných ochranných a kontrolných opatrení proti ochoreniam, ktoré komár tropický prenáša. Ide o horúčku dengue, vírus zika či žltá zimnica.

Tento živočích sa bežne vyskytuje v tropických oblastiach sveta, ľahko identifikovateľný je pre typické biele sfarbenie na nohách.

Komentáre ( 0)