05. 05. 2019 14:51 | PEKING/kc

Sen o energii zadarmo: Čína chce do konca roka vyrobiť vlastné umelé Slnko

V prípade, že by sa ľudstvu podarilo túto technológiu ovládnuť, vyriešilo by to väčšinu globálnych problémov.

Vizualizácia fúzneho reaktora Tokamak.
Vizualizácia fúzneho reaktora Tokamak. Foto: shutterstock/Efman

Čínski vedci intenzívne pracujú na vývoji zariadenia, ktoré bude produkovať úplne čistú energiu. Základom tejto idei je proces, ktorým vzniká energia v jadrách hviezd. Čína najnovšie informovala, že fúzny reaktor tokamak, dokončí ešte v tomto roku. Píše o tom portál ČT24.

Číňania ešte koncom minulého roka dosiahli významný pokrok, keď sa im ako prvým na svete podarilo v zariadení Tokamak EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) dosiahnuť teplotu 100-miliónov stupňov Celzia a udržali ju rekordných 10 sekúnd. Ide o šesťnásobok teploty Slnka. Aj na základe týchto parametrov dostal celý projekt prezývku „Umelé slnko".


Keď bude čínsky tokamak hotový, ďalší cieľ je ešte oveľa ambicióznejší: umožniť používanie jadrovej fúzie komerčným spôsobom. Ide však o beh na dlhú trať a predpokladá sa, že sa to podarí až niekedy v polovici tohto storočia.

V prípade, že by sa ľudstvu podarilo túto technológiu ovládnuť, vyriešilo by to väčšinu globálnych problémov - od klimatickej zmeny, nedostatok ropy až po znečistenie ovzdušia.

JADROVÁ FÚZIA (alebo jadrová syntéza) je zlúčenie atómových jadier s nižšou atómovou hmotnosťou do jadra s vyššou atómovou hmotnosťou. Je to opačný proces ako jadrový rozpad.

Dve atómové jadrá sa spoja a dohromady vytvoria jedno väčšie. Principiálne je možné spájať ľubovoľné jadrá. Na získavanie energie z jadrovej fúzie však možno použiť iba jadrá medzi vodíkom a železom.

Termojadrová reakcia síce už bola predvedená v tokamaku JET v Anglicku, problém však je, že do súčasných reaktorov je potrebné dodať viac energie, ako sa z nich následne získa. Tento pomer je však iba otázkou veľkosti zariadenia. Čím väčšie bude mať reaktor rozmery, o to lepší bude tento pomer.

Vôbec najväčší projekt v oblasti jadrovej fúzie v súčasnosti vzniká vo francúzskom Provensálsku. Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER) stavajú v meste Cadarache.

Ide o vôbec najdrahšie vedecké zariadenie na Zemi. Skladajú ho z desiatich miliónov častí a po dokončení bude mať hmotnosť ako tri Eiffelove veže (30-tisíc ton). 

Stavba komplexu pri francúzskom meste Cadarache, v ktorom bude fúzny reaktor tokamak.
Stavba komplexu pri francúzskom meste Cadarache, v ktorom bude fúzny reaktor tokamak. Foto: shutterstock/Aerovista Luchtfotografie
 

Komentáre ( 0)