11. 07. 2019 14:14 | WITTENOOM/kc

Austrálske mesto radšej vymazali z mapy, lebo v ňom ide o život. Turisti si však nedajú povedať

Už iba dýchať miestny vzduch je podľa úradov hazardom so zdravím.

Wittenoom - austrálske mesto duchov.
Wittenoom - austrálske mesto duchov. Foto: shutterstock/Alan Bilsborough

Pre každého, kto by chcel navštíviť Wittenoom mám jednoduchú radu: Nerobte to! Toto sú slová austrálskeho ministra pre záležitosti Aborigénov a ich území Bena Wyatta. Reč je o bývalom baníckom mestečku v Západnej Austrálii.

Wittenoom sa nachádza v západnej Austrálii. Nechválne ho preslávila najmä jeho tragická minulosť. Od tridsiatych rokov minulého storočia sa tam ťažil azbest. Nehostinné prostredie uprostred púštnej oblasti sa stalo domovom baníkov a ich rodín. Vtedy však ešte nebolo známe, aký škodlivý je azbest pre ľudský organizmus. Píše o tom portál Daily Mail.

Wittenoom -austrálske mesto duchov.
Wittenoom -austrálske mesto duchov. Foto: Profimedia.sk
 

Napriek tomu, že sa objavili prvé náznaky nebezpečenstva, baňu nezatvorili. Slušne vynášala, tak ju nechali aj naďalej v prevádzke.

Postupne sa však rozšírilo, že ľuďom kvôli nej hrozí rakovina a azbestóza. V roku 1966 bola ťažba definitívne pozastavená a nasledoval exodus z mesta. Až oveľa neskôr austrálska vláda priznala, že azbest zabil celkovo až 2-tisíc ľudí.


Keď baňu zatvorili, v jej okolí sa nachádzali 3 milióny ton vyťaženej horniny so zvyškami azbestu. Stačí pri tom, aby sa človek dostal do kontaktu s jedným vláknom azbestu a môže to mať fatálne následky. Už iba dýchať miestny vzduch je podľa úradov hazardom so zdravím.

 

Austrálska vláda sa zmierila s tým, že Wittenoom už nikdy nebude obývateľný. Vyčistenie miesta od azbestu by bolo neuveriteľne nákladné a v podstate je to nemožné. V roku 2006 Wittenoom stratil štatút mesta, vymazali ho z oficiálnych máp a dopravných značiek.

Mesto duchov, ako ho zvyknú prezývať, však neupadlo do zabudnutia. Napriek tomu, že sú všade umiestnené tabule, upozorňujúce na nebezpečný azbest, sa toto miesto stalo turistickou atrakciou.

Dokazujú to tisícky fotografií na sociálnych sieťach, na ktorých sa celé rodiny kempujú vo Wittenoome prípadne sa osviežujú v neďalekom jazierku.

„Varovné tabule nie sú na okrasu ani ako pekný námet pre fotku na instagrame. Sú to seriózne varovania pred vážnymi zdravotnými následkami. Neviem už ako to mám povedať, no cestovať tam, je hlúposť. V Západnej Austrálii máme dosť veľa iných lokalít, ktoré sú hodné návštevy a nehrozí vám tam smrť," apeluje na turistov austrálsky minister Wyatt.

Wittenoom -austrálske mesto duchov.
Wittenoom -austrálske mesto duchov.
 

Komentáre ( 0)