19. 07. 2019 19:44 | PRIEVIDZA/TV Markíza

V prievidzskom obchode našli veľkého exotického chrobáka. Ujal sa ho zberateľ hmyzu

Pravdepodobne pricestoval v krabici s banánmi.

Tento druh hmyzu nepatrí medzi jedovaté či nebezpečné. No uhryznutie je bolestivé.
Tento druh hmyzu nepatrí medzi jedovaté či nebezpečné. No uhryznutie je bolestivé. Foto: TV Markíza

Ďalší z exotických chrobákov na Slovensku. Ako sa k nám dostal, sa môžeme len domnievať. Pekného jedinca našli v jednom z Prievidzských obchodov. Dnes už patrí tento juhoamerický exemplár zberateľovi hmyzu.

Pravdepodobne pricestoval v krabici s banánmi. "Mohol prísť so zásielkou banánov, preto lebo tento druh fúzačov u nás nežije. stopercentne," myslí si Pavol, zberateľ hmyzu.

"Tam to dokáže prežiť, lebo banány sa nesmú zmrazovať. Našli ho v jednej kancelárii. Sa tam túlal v noci, zrejme asi po stredisku, tak ho tam našla jedna vedúca," dodal Pavol.

Fúzače sú veľmi zaujímavé chrobáky. Vo svete ich existuje vyše 20-tisíc druhov, u nás niečo vyše 200. Chrobák, ktorého našli v Prievidzi, pravdepodobne pochádza z Južnej Ameriky. Má viac ako šesť centimetrov.

"Niektoré naozaj dosahujú veľké rozmery. Jeden z najväčších fúzačov je súčasne aj jedným z najväčších druhov hmyzu. Takisto sa vyskytuje v Južnej Amerike, Titans Giganteus, ten môže mať až 15 cm," vysvetlil Martin Suvák, entomológ z Botanickej záhrady UPJŠ Košice.

Tento druh hmyzu nepatrí medzi jedovaté či nebezpečné. No uhryznutie je bolestivé. Majú silné hryzadlá. 

 

Komentáre ( 0)