07. 08. 2019 08:50 | BRATISLAVA/kc

Žraloky v Stredozemnom mori: Zoznam krajín, v ktorých zaznamenali najviac útokov

V Stredozemnom mori sa podľa biológov nachádza až 51 druhov žralokov, z ktorých je 15 potenciálne nebezpečných pre človeka.

Ilustračná snímka. (29).jpg
Ilustračná snímka. (29).jpg

Stredozemné more so svojou rozlohou 2 500 000 km² predstavuje iba 0,7 percenta z celkovej vodnej plochy na našej planéte. Nikde na svete však nenájdete väčšiu hustotu dovolenkárov na kilometer pláže.

Niet preto divu, že keď sa v médiách objaví čo i len zmienka o útoku žraloka, milióny ľudí sú v pozore. Z historického hľadiska sú však akékoľvek obavy zo stretu s týmito morskými predátormi v podstate zbytočné. Štatistiky hovoria samé za seba. Od roku 1900 zaznamenali v priemere 0,42 útokov žraloka za jeden rok.

Štatistika hovorí, že je 25-krát väčšia pravdepodobnosť, že vás zabije blesk ako žralok. Kokosové orechy zabijú 15-krát viac ľudí ako žralok. Šanca, že vás napadne žralok, je 1 : 11,5 miliónu a že vás aj zabije 1: 264 miliónu.

Vo väčšine svetových morí je šanca, že sa stretnete so žralokom väčšia, no Stredozemnému moru patrí aj jeden primát - útokov je síce menej, no každý druhý sa končí smrťou.

Človek provokatér

Je dokázané, že človek vyprovokuje až tri štvrtiny smrtiacich útokov svojim rizikovým správaním, to znamená, namiesto paniky si treba dávať zdravý pozor.

Držte sa v plytkých vodách, v miestach vyhradených na plávanie, nevzďaľujte sa od brehu na nafukovačke, aby si vás žralok nepomýlil s tuleňom a inak si užívajte bezstarostné leto pri mori.

V Stredozemnom mori môžete stretnúť aj veľkú trojku

Žralokov je Stredozemnom mori čoraz menej. Môže za to najmä rybolov ale aj globálne otepľovanie. Pred dvesto rokmi ich bolo o 97% viac. Pribúda však ľudí a tak zákonite, z času na čas, musí k nejakému útok dôjsť. Vačšina týchto morských predátorov vyhľadáva hlbšie a chladnejšie vody, preto sa nezdržujú pri pobreží. Veľké žraloky potrebujú aspoň 200 metrov hlbokú vodu.

V Stredozemnom mori sa podľa biológov nachádza až 51 druhov žralokov, z ktorých 16 dorastá do dĺžky viac ako tri metre a 15 je potenciálne nebezpečných pre človeka.

Medzi nimi je aj obávaná trojica najnebezpečnejších žralokov sveta: modrý žralok (hovorovo veľký biely), žralok tigrí a žralok belavý.

Útoky žralokov v Stredozemnom mori.
Útoky žralokov v Stredozemnom mori.
 

Najviac útokov žralokov zaznamenali medzi rokmi 1900 až 2015 v Taliansku, no súvisí to najmä s dĺžkou pobrežia tejto krajiny. Na druhom mieste je Egypt a prvú trojku uzatvára Španielsko.

Chorvátsko, ktoré je dlhodobo najobľúbenejšou letnou destináciou Slovákov, je na štvrtom mieste.

Podľa údajov organizácie Shark Research Institute, odkedy sa vedú úradné záznamy, zabili žraloky v Jadranskom mori 11 ľudí, z toho 9 ľudí na chorvátskej časti Jadranu. Všetky napadnuté obete boli cudzinci.

Najnebezpečnejšie žraloky

Žralok modrý (veľký biely žralok - Carcharodon carcharias)

Žralok tigrí (Galeocerdo cuvier)

Žralok belavý (Carcharhinus leucas)

Ďalšie nebezpečné žraloky

Žralok čiernocípy (Carcharhinus limbatus)

Žralok kladivohlavý (Sphyrna zygaena)

Žralok kladivohlavý - vrúbkovaný (Sphyrna lewini)

Veľký žralok kladivohlavý (Sphyrna mokarran)

Žralok Mako (Isurus oxyrinchus)

Žralok piesočný (Carcharias taurus)

Žralok hnedý (Carcharhinus plumbeus)

Žralok krátkoplutvý (Carcharhinus brevipinna)

Žralok medený (Carcharhinus brachyurus)

Žralok ostronosý (Heptranchias perlo)

Žralok dlhoplutvý (Carcharhinus longimanus)

Útoky žralokov v roku 2019 (celý svet)


Komentáre ( 0)