30. 07. 2019 14:02 | ADDIS ABEBA/TASR, mal

Etiópia by mohla ísť príkladom celému svetu. Za jeden deň vysadili cez 350 miliónov stromov

Tento počet prelomil aj svetový rekord, ktorý doteraz držala India.

Vysádzanie stromov.
Vysádzanie stromov. Foto: reprofoto/Reuters

Etiópčania v pondelok vysadili približne 353 miliónov stromov za 12 hodín, uviedol na Twitteri etiópsky minister inovácií a technológií. Prekonali tak svoj pôvodný cieľ, ktorým bolo vysadiť prinajmenšom 200 miliónov stromov.

Tento počet prelomil aj svetový rekord, ktorý doteraz držala India. V roku 2017 v nej vysadili vyše 66 miliónov stromov v priebehu jedného dňa.

Ambiciózny projekt etiópskeho premiéra Abiyho Ahmeda má pomôcť s obnovou scenérie tejto africkej krajiny, ktorú podľa expertov pustošia odlesňovanie i klimatické zmeny, informuje agentúra AP.

Pre toto podujatie bolo v pondelok zatvorených viacero škôl i vládnych úradov. Samotný premiér Abiy Ahmed vysadil strom v meste Arba Minch na juhu Etiópie a svojich spoluobčanov vyzval, aby taktiež "vyšli von a zanechali po sebe vlastnú stopu".

Do pondelňajšieho vysádzania stromov sa okrem bežných Etiópčanov zapojili aj rôzne medzinárodné organizácie či podnikateľská komunita.

 

Či hromadné vysádzanie stromov v Etiópii sleduje aj Guinnessova kniha rekordov, nie je zrejmé. Premiér Abiy Ahmed však agentúre AP povedal, že s rátaním vysadených stromov krajine pomáha aj softvér vyvinutý špeciálne na túto príležitosť.

Premiér ešte v máji spustil iniciatívu s názvom Zelené dedičstvo, ktorej cieľom je od mája do októbra vysadiť v krajine viac ako štyri miliardy stromov. Miestne poľnohospodárske úrady informovali, že dosiaľ bolo v takmer všetkých častiach tejto východoafrickej krajiny vysadených vyše 2,6 miliardy stromov.

Podľa organizácie Farm Africa, ktorá sa v Etiópii zaoberá lesným hospodárstvom, sú dosiaľ zalesnené len menej než štyri percentá krajiny. To predstavuje obrovský pokles oproti 30 percentám, ktoré v Etiópii pokrývali lesy koncom 19. storočia.

Ako príčiny rýchleho odlesňovania tejto východoafrickej krajiny sa zvyknú uvádzať rýchlo rastúca populácia, potreba väčšieho množstva poľnohospodárskej pôdy, neudržateľné využívanie lesov či klimatické zmeny.

Komentáre ( 0)