06. 08. 2019 11:57 | ČIBA/mal

V Japonsku predstavili prototyp lietajúceho auta. Vo vzduchu však vydržalo iba minútu

Samotný čas letu patrí medzi viaceré nedostatky, ktoré tento prototyp má.

Lietajúce auto.
Lietajúce auto. Foto: AP Photo/Koji Sasahara
Lietajúce auto.
Lietajúce auto.
Lietajúce auto.

Lietajúce autá boli kedysi iba výplodom fantázie, ktoré ľudia často videli len vo filmoch. Dnes je však situácia úplne iná a technologické hranice sa posúvajú čím ďalej tým vyššie. Dôkazom je aj pondelkový test nového prototypu lietajúceho auta, ktorý sa konal v meste Čiba na japonskom ostrove Honšú.

„My v NEC veríme, že príde k revolúcii cestovania, ktorá bude zameraná na lietajúce autá. Keď ten čas nastane, chceme takéto technológie a služby poskytovať," povedal pre agentúru AP viceprezident spoločnosti, ktorá na stroji pracovala.

Automobil svojim vzhľadom pripomína rikšu s podobnými vrtuľami, ako majú drony. Tie dokážu celé vozidlo vyniesť do výšky približne troch metrov. Vo vzduchu vydržalo necelú minútu.

Lietajúce auto.
Lietajúce auto. Foto: AP Photo/Yuri Kageyama
 

Samotný čas letu patrí medzi viaceré nedostatky, ktoré tento prototyp má. Okrem batérie chcú v budúcnosti vylepšiť aj bezpečnosť.

Testovací let sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Okrem toho, že prítomní ľudia museli mať helmy, samotný stroj lietal iba v zabezpečenej ochrannej klietke.

Takéto vozidlá budúcnosti majú byť cenovo dostupnejšie a tichšie ako helikoptéry. Japonské úrady veria, že lietajúce autá by mohli už v roku 2023 slúžiť na prepravu tovaru a v roku 2030 by ich chceli priblížiť aj na osobné účely.

 

Komentáre ( 0)