14. 08. 2019 06:00 | KYJEV/TV Markíza

Nezvyčajná súťaž krásy. Porotcov oslnili úplne iné krivky

Súčasťou Koza fest je aj súťaž Miss koza.

Miss koza na Ukrajine
Miss koza na Ukrajine Foto: TV Markíza

V ukrajinskom meste Kozova majú nezvyčajnú súťaž krásy. Pred porotcov tam totiž nepredstupujú krásne dámy. Titul Miss udeľujú miestnym kozám.

V malom mestečku s príznačným názvom je veľa chovateľov kôz a každoročne chcú takýmto spôsobom ukázať, aké sú to pre nich dôležité zvieratá.

Mesto Kozova založili ešte v 15. storočí. Jedna z legiend hovorí, že svoj názov dostalo podľa toho, že tu kedysi žilo veľa chovateľov kôz. Tieto zvieratá majú aj dnes medzi obyvateľmi nemalý rešpekt. Aj preto umiestnili v centre bronzovú sochu kozy a k tomu každý rok organizujú Koza fest.

Súčasťou festivalu je aj voľba kráľovnej krásy. Titul najkrajšia koza si odniesla jednoročná Marta, ktorá sa mohla pýšiť kvetinovou korunou a náhrdelníkom z mrkiev. Jej majiteľka dostala finančnú odmenu vo výške približne 40 eur.

O tom, že kozie mlieko je zdravé, v meste Kozova nepochybuje snáď nikto. Okrem mnohých dôležitých vitamínov a minerálnych látok je ľahko stráviteľné, obsahuje veľa vápnika a údajne pomáha aj pri niektorých kožných ochoreniach a napravuje črevnú mikroflóru. Netradičný festival tak zároveň podporuje pitie kozieho mlieka.

 

Komentáre ( 0)