16. 08. 2019 20:15 | ŽILINA/TV Markíza

Na Kysuciach videli vlčie mláďatá. Toto je pohľad, aký sa len tak nevidí

Sú veľmi plaché, opatrné a v skutočnosti sa človeka boja.

Vlčie mláďatá.
Vlčie mláďatá. Foto: TVNOVINY.sk

Ochranárom na Kysuciach sa naskytol pohľad, aký roky nevideli. Už dlhšie tušili, že im po lesoch behá nie len dospelá svorka vlkov. Po niekoľkodňovom sledovaní viacerých ochranárov našli aj mláďatá.

Sú veľmi plaché, opatrné a v skutočnosti sa človeka boja. Na česko-slovenskom pomedzí, v Javorníkoch, sa dospelé jedince usadili v roku 2018. Nie len na okamih, ako to väčšinou býva, ale až niekoľko dní strávili ochranári v užšej blízkosti s dospelými vlkmi aj malými vĺčatami.

"Sú to jedince ktoré pochádzajú z prírody. Nie sú umelo chované ani umelo vypustené jedince. Ide o to, že v Javorníkoch, konkrétne v tomto pohorí, je to od 90. rokov prvá zdokumentovaná reprodukcia," povedal Peter Drengubiak zo Správy CHKO Kysuce.

Vlky sú vrcholoví predátori a v biotope majú veľký význam pri regulovaní párnokopytníkov. Tiež čistia les od uhynutých zvierat. "Vlk je v podstate veľmi sociálny živočích. Niečo podobné, ak to môžem tak trošku prehnať s porovnaním, ako človek. Žije rodinným spôsobom života. Má to výhodu aj pri love a napríklad aj pri výchove mláďat, pri ktorej sa zúčastňujú všetci členovia rodiny alebo svorky," dodal Drengubiak.

Životne najkritickejší je pre mláďatá prvý rok života. Prežijú len tie najsilnejšie.

Ochranárom na Kysuciach sa naskytol pohľad, aký roky nevideli. Už dlhšie tušili, že im po lesoch behá nie len dospelá svorka Vlkov. Po niekoľko dňovo sledovaní viacerých ochranárov našli aj mláďatá.

Pozrite si reportáž Zuzany Gadušovej

 

Zábery do reportáže poskytli: Kysucké Javorníky, Beňadik Machciník, Peter Drengubiak – Správa CHKO Kysuce, Ján Melicher, PL národný park, Peter Drengubiak

Komentáre ( 0)