18. 08. 2019 09:10 | tvnoviny.sk

Kto vyhral vojnu? Ľudia majú tendenciu preceňovať zásluhy svojej vlasti

Najväčšiu úlohu si pripísali Američania, Rusi a Briti.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com/Triff

Americkí vedci pod vedením experta na historickú pamäť Hennryho Roedigera III. skúmali, ako vnímajú ľudia vplyv ich vlasti na svetové dejiny.

Pýtali sa ľudí z 35 štátov sveta. Najvážnejšie brali svoju rolu občania Indie, Ruska a Veľkej Británie. Svojej krajine prisúdili viac ako päťdesiatpercentný podiel na celkovom pokroku ľudstva. K tomuto číslo sa priblížili aj Taliani.

Výskumníci sa tiež pýtali ľudí z ôsmich "víťazných" krajín, aký vplyv mal ich štát na výsledok druhej svetovej vojny. Najväčšie zásluhy si pripísali Američania, Rusi a Briti.

Experti hovoria, že ruská historická pamäť je od tých ostatných výnimočná. Takmer v každej krajine je medzi desiatimi najdôležitejšími historickými udalosťami vylodenie spojencov v Normandii. Rusi, naopak, vylodenie nepovažujú za tak dôležité.

"Všetci vnímajú Rusko ako agresívny štát. Oni sami sa ale považujú za ohrozených a obkľúčených. Vyzerá to, že všetko stratia, ale oni sa nakoniec vzoprú a zvíťazia," vysvetľuje Roediger.

Výskum ukázal, že aj občania porazených štátov vnímali svoju rolu významne. Podľa expertov to má logické vysvetlenie. Výučba dejepisu sa takmer všade sústreďuje na národné dejiny. V ľuďoch to vzbudzuje pocit, že ich krajiny výrazne hýbali dejinami.

Komentáre ( 0)