21. 08. 2019 13:00 | BRATISLAVA/rd

Ako klimatizácia ovplyvňuje spotrebu paliva? Tieto čísla ste určite nečakali

Vplyv majú aj extrémne vonkajšie teploty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Má zapnutá klimatizácia zásadný vplyv na spotrebu auta? Koľko môžete ušetriť, keď klimatizáciu nebudete používať? Ako ju správne nastaviť? Portál tn.nova.cz zverejnil výsledky testovania nemeckého autoklubu ADAC.

Moderná klimatizácia vie efektívnejšie riadiť otáčky kompresora, čo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi znížilo náklady na ochladenie auta. Aj tak používanie klimatizácie znamená nárast spotreby v priemere o 10 až 15 percent pri porovnaní rôznych systémov.

Medzi automatickou a manuálnou sú rozdiely

Odborníci zároveň upozorňujú na výrazné rozdiely medzi automatickou a manuálnou klimatizáciou a tiež na rôzne vysoký nárast spotreby v závislosti na podmienkach jazdy.

Plne automatické klimatizácie spotrebúvajú výrazne menej paliva než poloautomatické alebo manuálne systémy. Kým jednoduchšie systémy zaťažujú agregát po celý čas chladenia, automatická klimatizácia po dosiahnutí požadovanej teploty zníži odber a chlad v aute len udržuje.

Ak chceme dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu paliva, je dôležité, aby bol systém zapnutý v "auto" režime, teda aby sám reguloval vnútornú teplotu. Podľa ADAC by mala byť klíma nastavená v rozmedzí 21 až 23 stupňov Celzia v závislosti na vonkajšej teplote.

O koľko sa zvyšuje spotreba?

Pri rozumne nastavenej teplote a automatickom režime klimatizácie podľa ADAC stúpne spotreba zhruba o päť až šesť percent. Pri spotrebe päť litrov na 100 km to znamená 0,3 litra paliva navyše.

Väčší rozdiel v spotrebe nastáva pri jazde rýchlosťou okolo 100 km/h. V rámci automatickej klimatizácie stúpla vďaka efektívnemu využitiu regulácie spotreba paliva len o 0,2 litra na 100 kilometrov. Manuálna klimatizácia si v niektorých prípadoch vyžiadala až o liter paliva viac.

Vplyv majú aj extrémne vonkajšie teploty. Kým sa auto v tropickom horúčave vychladí, môže byť dodatočná spotreba v počiatočnej fáze dokonca 2,5 až 4 litre na 100 km.

Nemci došli k záveru, že pri jazde po meste so zapnutou klimatizáciou je treba očakávať v priemere asi o 20 percent vyššie náklady na palivo. Mimo mesta pri rýchlosti okolo 100 km/h si klimatizácia vyžiada zhruba o šesť percent väčšiu spotrebu.

Kedy sa oplatí zapnúť klimatizáciu?

Ako možno znížiť spotrebu? Pri krátkych vzdialenostiach do päť kilometrov a nižších rýchlostiach do 70 km/h, keď ešte odpor vzduchu nie je taký vysoký, odporúča ADAC stiahnuť okná. Využívanie klímy pre niekoľko kilometrov je skrátka neefektívne.

Klimatizácia sa oplatí pri dlhších trasách alebo diaľničných rýchlostiach, kde by už aerodynamický odpor pri stiahnutých oknách znamenal väčší nárast spotreby než zapnutá klimatizácia.

V prípade manuálnej klimatizácie odborníci odporúčajú otáčať ovládačom premyslene. Najmä u starších a slabších klimatizácií radia zapínať klímu už pri voľnobežných otáčkach a počas jazdy postupne pridávať na intenzite. Odporúča sa vyvetrať už pred jazdou - na niekoľko minút otvoriť okná a dvere.

Taktiež vypínanie by malo byť postupné. Odporúča sa vypnúť klímu dve až tri minúty pred vypnutím motora a nechať bežať len ventiláciu, aby sa výparník stačil aspoň trochu vysušiť. Inak sa časom stane liahňou baktérií.

Komentáre ( 0)