21. 08. 2019 19:14 | ČACHTICE/TV Markíza

Od smrti krvavej grófky Alžbety Bátoriovej uplynulo 405 rokov. Jej telo sa dodnes nenašlo

Čachtický hrad dnes navštevujú tisícky turistov. Len minulý rok tam prišlo približne 60-tisíc návštevníkov.

Socha krvavej grófky v Čachticiach.
Socha krvavej grófky v Čachticiach. Foto: TV Markíza

Je považovaná za najznámejšiu masovú vrahyňu. V stredu uplynulo 405 rokov od smrti krvavej grófky Alžbety Bátoriovej. V Čachticiach si ju pripomínajú na každom kroku.

Obec so štyritisíc obyvateľmi neslávne preslávila uhorská grófka Alžbeta Bátoriová. Na svedomí má mať životy mladých dievčat, ktoré vraj mučila.

Alžbetu Bátoriovú zatkli v roku 1610 v jej vlastnom kaštieli, z ktorého sa dochovalo len podzemie. Ďalšie stopy po krvavej grófke, ako si ju história pamätá, vedú na jej hrad. Nikdy ju však za jej zločiny neodsúdili. Zachránil ju zrejme jej šľachtický pôvod.

Posledné štyri roky svojho života prežila Bátorička v domácom väzení na vlastnom hrade. Zomrela prirodzenou smrťou na zástavu srdca, len dva týždne po oslave 54. narodenín

V ten večer sa vojakom, drábom, ktorí ju strážili sťažovala, že je jej zima. Svoj vankúš si podložila nie pod hlavu, ako zvyčajne, ale pod chodidlá a v noci sa úpenlivo modlila. Jej telo po smrti preniesli do hradnej kaplnky. Až následne po rozlúčke s jej blížnymi bola pochovaná.

Pochovali ju až po troch mesiacoch od úmrtia. Pohreby šľachticov vtedy trvali tak dlho, lebo príbuzní prichádzali postupne. Správa o jej smrti sa po Uhorsku šírila pomaly. Rodina si to chcela nechať pre seba. Ani v listoch šľachticov sa Bátorička nespomína, okrem veľmi malých drobných zmienok. Na 120 rokov bolo o nej veľké ticho. Prečo to tak bolo, sa už nedozvieme.

Historické pramene hovoria o tom, že Alžbetu Bátoriovú mali pochovať v Čachtickom kostole. Jej hrob sa však dodnes nenašiel. Čachtický hrad dnes navštevujú tisícky turistov. Len minulý rok tam prišlo približne 60-tisíc návštevníkov.

 

Komentáre ( 0)