Live
Sledujte NAŽIVO: Počet infikovaných koronavírusom bude rásť, predpokladá Krajčí
Sledujte tu
05. 09. 2019 17:08 | OTAGO/kc

Vedci analyzovali vzorky DNA z jazera Loch Ness a urobili prekvapivý objav

Gemmelov tím odobral 300 vzoriek vody v rôznych miestach a hĺbkach jazera a následne z nich vyfiltroval biologický materiál a z neho extrahoval DNA.

Hrad Urquhart a jazero Loch Ness.
Hrad Urquhart a jazero Loch Ness. Foto: shutterstock/4kclips

Príšera, ktorá sa podľa rôznych svedectiev a legiend nachádza v škótskom jazere Loch Ness, je v skutočnosti najskôr gigantický úhor. S touto teóriou prišli novozélandskí vedci, ktorí pomocou odobraných vzoriek DNA vytvorili zoznam všetkých živočíchov a rastlín v jazere. Informoval o tom portál BBC.

Analýza neukázala, že by v Loch Ness žili prehistorické vodné plazy, či iné dávno vyhynuté zvieratá.

Genetik Neil Gemmel, vedúci vedeckého tímu z univerzity v novozélandskom meste Otago, uviedol, že cieľom výskumu nebolo potvrdiť, či vyvrátiť existenciu príšery.

„Ľudia majú radi tajomstvá. My sme pomocou vedy pridali ďalšiu kapitolu do príbehu o lochneskej záchade," dodal vedec.

Vedec Neil Gemmel odoberá vzorky vody z jazera Loch Ness..jpg
Vedec Neil Gemmel odoberá vzorky vody z jazera Loch Ness..jpg Foto: Profimedia.sk
 

Zvieratá za sebou pri pohybe vo vode zanechávajú drobné stopy DNA, ktorá pochádzajú ich kože, peria, šupín či moču. Gemmelov tím odobral 300 vzoriek vody v rôznych miestach a hĺbkach jazera a následne z nich vyfiltroval biologický materiál a z neho extrahoval DNA, ktorú analyzoval.

Vedcov prekvapilo, že vo vodách Loch Ness je veľké množstvo DNA úhora riečneho. Tieto ryby však dorastajú do dĺžky maximálne 6 metrov. Tvor, o ktorom rozprávajú legendy a svedectvá, však má mať oveľa väčšie proporcie.

Gemell uviedol, že neexistuje metóda, ktorou by sa dalo určiť, či získaná DNA patrí obrovskému jedincovi úhora alebo viacerým menším. Dodal však, že takú možnosť nevylučujú.

Po zverejnení štúdie sa okamžite ozvali aj kritické hlasy. Steve Feltham, ktorý zasvätil život pátraniu po Nessie, si myslí, že vedci objavili „teplú vodu". To, že v jazere žijú úhory, podľa neho vie aj malé dieťa.

Komentáre ( 0)