07. 09. 2019 07:45 | DILÍ/TASR

India stratila kontakt s vesmírnym modulom krátko pred jeho pristátím na Mesiaci

India do prípravy misie investovala v prepočte viac ako 126 miliónov eur.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: AP Photo/Aijaz Rahi

India stratila v sobotu miestneho času kontakt s modulom Vikram svojej bezposádkovej kozmickej lode Čandraján-2 krátko pred tým, ako mal pristáť na Mesiaci v blízkosti jeho málo preskúmaného južného pólu. Informovala o tom indická vesmírna agentúra ISRO a tlačová agentúra AFP.

"Klesanie pristávacieho telesa Vikram (z obežnej dráhy na povrch Mesiaca) prebiehalo podľa plánu a pozorovali sme jeho normálne fungovanie," uviedol predseda Indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO) K. Sivan v kontrolnej miestnosti v juhoindickom meste Bangalúr.

"Následne sa prerušila komunikácia pristávacieho telesa s pozemnou stanicou. Dostupné údaje analyzujeme," dodal.

Kozmická loď Čandraján-2 (v preklade "lunárne vozidlo") odštartovala ešte 22. júla z kozmodrómu Šríharikóta, nachádzajúceho sa na ostrove ležiacom neďaleko pobrežia juhoindického štátu Ándhrapradéš, a 20. augusta uskutočnila prechod na obežnú dráhu Mesiaca. Siedmeho septembra sa očakával pokus modulu Vikram o mäkké pristátie v blízkosti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca.

India do prípravy misie investovala v prepočte viac ako 126 miliónov eur. V prípade úspechu by sa po USA, bývalom Sovietskom zväze a Číne stala štvrtou krajinou sveta, ktorá pristála na mesačnom povrchu.

Prieskumné vozidlo sa malo pohybovať po Mesiaci približne 14 dní a malo zhromažďovať údaje o vode, mineráloch, skalných útvaroch či o otrasoch mesačného povrchu a na Zem posielať získané dáta aj fotografie.

Komentáre ( 0)