05. 10. 2019 07:00 | PARÍŽ/jh

Ochrnutý muž opäť chodil. Pomohol mu k tomu tento technologický zázrak ovládaný mysľou

Svoju prvú chôdzu prirovnal k pohybu na mesiaci.

Exoskelet umožňil ochrnutému mužovi chodiť
Exoskelet umožňil ochrnutému mužovi chodiť Foto: FDD Clinatec/Facebook

Muž, ktorý je už vyše dva roky paralyzovaný a neovláda žiadnu svoju končatinu, opäť chodil. Vďačí tomu technickému zázraku - exoskeletu, ktorý ovláda mysľou, uviedla BBC.

Francúzski výskumníci vyvinuli exoskelet, ktorý číta signály mozgu. Na experiment sa dal nahovoriť ochrnutý Thibaulta (30). Bol nesmierne šťastný, keď sa to napokon podarilo. Svoju prvú chôdzu prirovnal k pohybu na mesiaci.

Exoskelet má ešte ďaleko k dokonalosti, no do budúcnosti by mohla táto technológia priniesť zlepšenie kvality života paralyzovaným ľuďom.


Thibaultovi museli do mozgu vložiť dva implantáty, ktoré čítajú mozgovú aktivitu a signály vysielajú do počítača. Ten signály dekóduje a premení ich na inštrukcie pre exoskelet. Vďaka tomu dokázal Thibault opäť chodiť. Cielene myslel na chôdzu a pomôcka sa začala hýbať. Bol vzrušený z toho, ako to funguje.

Exoskelet potrebuje ďalšie zdokonalenia. Nevýhodou je, že počítač na dekódovanie signálov sa musí nachádzať v tesnej blízkosti zariadenia. Navyše exoskelet musí byť z vrchu istený, inak by mohol Thibault spadnúť.

Francúzsky vynález je jediný na svete vytvorený pre simultánne ovládanie štyroch končatín. Vedci by ale potrebovali výkonnejší počítač a lepšiu umelú inteligenciu, aby signály z mozgu mohli lepšie a podrobnejšie prečítať. V pláne majú vyvinúť aj ovládanie pre prsty, aby človek dokázal napríklad zdvíhať predmety.

Komentáre ( 0)